Kupte zdravou poinsettii. Jak ji poznáte?

Při výběru konkrétní vánoční hvězdy si prodávané rostliny dobře prohlédněte. Kvalitní a zdravé exempláře poznáte podle pevných cyanthií, což jsou skutečné květy poinsettií. Vypadají jako malé žlutozelené květní pupeny a jsou umístěny uprostřed barevných listenů. (Jde vlastně o květenství složené z jednoho samičího květu obklopeného několika samčími.) Další známkou zdravé rostliny jsou rovněž neporušené barevné listeny, které bývají mylně považovány za květy.

Kam umístit a jak zalévat vánoční hvězdu

Zkontrolujte substrát a odhalte škůdce

Před nákupem vánoční hvězdy věnujte pozornost také půdě, resp. substrátu v květináči, který by neměl být ani přeschlý, ani příliš mokrý. Současně zkontrolujte prokořeněnost substrátu poinsettií. Jsou-li v odtokových otvorech nádoby patrné tuhé kořínky, je rostlina v půdě dobře zakořeněná. 

Mladé rostliny mohou trpět hnilobou kořenů a výhonů – rostlinám žloutnou a opadávají listy a báze stonků zahnívají, což však okem snadno odhalíte. Ze škůdců napadají poinsettie nejčastěji molice (drobný bílý okřídlený hmyz), prohlédněte proto pozorně spodní stranu listů.

Co dělat, když se vánoční hvězdě nedaří

Poinsettie umístěné v průvanu nekupujte

V obchodě si všimněte i umístění poinsettií – ideální je teplé místo mimo průvan. U vstupu nebo dokonce před obchodem je chlad a proudí zde studený vzduch. Rostliny přitom mohou nevratně poškodit už teploty pod 12 °C. Zpočátku sice není na vánoční hvězdě nic vidět, po přenesení k vám domů ale pravděpodobně shodí listy. 

Ze stejného důvodu si nechte vybranou rostlinu zabalit do dvou vrstev papíru a z obchodu domů ji přenášejte v plastové tašce nebo sáčku. Jen tak snížíte riziko prochladnutí na minimum.

Jak poznat vánoční a velikonoční kaktus

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada