Které rostliny vnesou barvu do podzimních záhonů

Na podzim se příroda i zahrady ještě jednou zahalí do neuvěřitelných barev. Ale není to jen zásluha dřevin. Přispívají k tomu také trvalky ozdobné listem, které poutají pozornost pod dřevinami nebo při okraji záhonů.

Babí léto: jaké rostliny si můžete na zahradě ještě užít

Listy v mnoha barvách, vzorech a tvarech 

Patří k nim především dlužicha (Heuchera) a kříženci dlužichy a mitrovničky (Tiarella) známí jako Heucherella. Mezi dlužichami lze najít škálu barev, vzorů, ale i tvarůlisty mohou být hladké i zkadeřené. Pro dlužichy platí: čím červenější jsou listy vybrané odrůdy, tím světlejší by mělo být stanoviště. Ve stínu totiž červenolisté odrůdy zezelenají. 

Další výraznou rostlinou je rohovec olověncovitý(Ceratostigma plumbaginoides), jehož oválné, na podzim červené listy v pozdním létě tvoří nápadný kontrast k azurově modrým květům.

Japonské sasanky: nenáročné trvalky podzimních zahrad

Ozdobné listy patří i do podzimních truhlí 

Rostliny s ozdobnými listy by neměly chybět ani v podzimních truhlících. Mohou doprovázet listopadky a vřesy, ale lze je využít i jako základ podzimní sestavy. Jejich takřka nepostradatelnou součástí jsou dlužichy (Heuchera, třeba Sweet Princess), vhod přijde i pryšec (Euphorbia ’Helena’), ajanka (Ajania), rohovec (Ceratostigma) a ostřice (Carex). 

Všechny jsou nenáročné na péči, jen při suchém počasí jim prospěje příležitostná zálivka; za holomrazu je dobré nádobu s nimi přenést na chráněné místo. Oblíbenou součástí podzimních truhlíků je okrasná zelenina. Nenechte se ale zmást tím, že v době výsadby vypadá třeba okrasné zelí nenápadně: vybarví se až při poklesu teploty.

Modře kvetoucí rostliny do podzimní zahrady

Ani zima by na zahradě neměla být černobílá 

Badany čili bergenie (Bergenia) jsou rostliny z čeledi lomikamenovitých s velkými listy. I před svým obdobím květu v dubnu a po něm záhon obohatí, jsou totiž stálezelené. Některé odrůdy, například ’Abendglocken’ nebo ’Admiral’, se v zimě barví rudě, a jsou tak nepostradatelnými prvky zimní zahrady. Také tmavě zeleně lesklé, členité listy čemeřice černé a východní (Helleborus) ozdobí zimní zahradu. 

Dokonce i pryšce (Euphorbia) šíří svůj šarm v chladném ročním období. U červenolisté odrůdy pryšce mandloňovitého (E. amygdaloides Purpurea) se listy na červených stoncích barví do rudé až mahagonové, na jaře se pak výhon zaskví ve vínové. Na slunném záhonu zase zazáří odrůda ’Ascott Rainbow’ s nadmíru dekorativními zelenožlutými listy. 

Co všechno ušetří chytrá myčka na nádobí

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada