Kdy vysít dvouletky: správný čas právě nastává. Tyto krásné květy vám v zahradě příští rok nesmí chybět

Většina dvouletek se v místě svého původního výskytu chová jako trvalky. V našem podnebném pásmu však nezvládají dlouhodobě přežívat studené až mrazivé zimní období. Dvouleté rostliny, kterým se běžně říká zkráceně dvouletky, v jednom roce vyklíčí ze semen a vytvoří vegetativní orgány, většinou přízemní růžici listů, aby v dalším roce vykvetly, vytvořily semena a následně uhynuly. Dvouletky jsou rostliny monokarpické, tedy jednou plodící.Některé dvouletky se občas, v mírných zimách, zvládají chovat jako krátkověké trvalky i v našich podmínkách.

Kdy vysévat dvouletky, postup

Výsev semen dvouletek provádíme nejčastěji v červnu nebo na začátku července. Semena vyséváme do pařeniště, do výsevních misek, truhlíků nebo i přímo na kvalitně odplevelený a zkypřený záhon. Po výsevu musíme semena pravidelně, ale velmi opatrně zalévat. Semena v půdě nesmí nikdy přeschnout, ale stejně tak musíme dávat pozor na jejich vyplavení z půdy. Používáme konev, opatřenou kropítkem nebo jemný rozprašovač při zálivce hadicí. Pokud nemůžete semena pravidelně zalévat, pak je nezalévejte raději vůbec a spolehněte se pouze na přírodu, ona si poradí. Na přeschnutí semen jsou choulostivé především jedny z nejoblíbenějších dvouletek, macešky. Výsevy je také dobré chránit před prudkým poledním sluncem, dvouletky můžete rovnou vysévat do polostínu.

Jakmile mladé rostlinky dvouletek vyrostou, je třeba je protrhat, aby měly každá dostatek prostoru k růstu. Na podzim pak mladé dvouletky vysadíme přímo na určené stanoviště v zahradě, kde přečkají zimu a v následujícím roce vykvetou. Dvouletky vysazujte na záhony umístěné na slunci nebo v polostínu s kvalitní půdou, bohatou na humus. Pozor na půdu přemokřenou, ve které by mohlo během zimy docházet k zahnívání kořenů a v mrazech i k vymrzání rostlinek. Dvouletky můžete na zimu překrýt na záhonech chvojím. Většina dvouletek se v dalších letech dokáže sama na záhonech množit, tzv. samovýsevem.

Co patří mezi dvouletky, které nyní vysít

Zelenina dvouletá

Dvouletky najdeme i mezi zeleninou, kterou běžně pěstujeme na svých záhonech pouze jeden rok. Mrkev, petržel i červená řepa se nejčastěji vysévají na jaře a sklízejí se většinou hned v roce výsevu, dokud je kořen, pro který se pěstují nejchutnější a v nejlepší kondici. V druhém roce, kdy tyto rostliny vykvétají, už se pěstují pouze pro semena. Na druhou stranu tyhle dvouletky můžeme vysévat i co nejpozději na podzim. V zemi pak přečkají zimu pouze vlhkostí nabobtnaná semena, která brzy na jaře vyrostou. Tímto způsobem se dočkáte úrody v dalším roce o dost dříve. Tento způsob pěstování se hodí jen pro některé odrůdy, například pro mrkev Karotina, Aninanebo Nantes 3 a petžel odrůdy Orbis.

Zdroj:https://www.floranazahrade.cz/co-na-zahony-v-zime/; https://www.ceskestavby.cz/clanky/co-jsou-dvoulete-rostliny-neboli-dvouletky-a-proc-ziji-2-roky-29443.html

 

 

 

 

 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada