Vysaďte si na jaře chejr: potěší vás teplými barvami, medovou vůní i opylovači

Chejr vonný (Cheiranthus cheiri, syn. Erysimum cheiri) byl symbolem lásky a náklonnosti a je zmiňován v lidových písních a básních. Nechyběl ve venkovských zahrádkách, často se ujal na zdech a rozvalinách (k tomu ostatně odkazuje anglický název „wallflower“ – květina zdí). Ačkoli jde o krátkověkou trvalku, nejčastěji se pěstuje jako dvouletka – semena se vysévají v létě, sazenice vysazují na jaře. 

Odrůdy a série chejru: různě velké, barevné i odolné

Žlutě kvetoucí původní druh chejru se dobře vyrovnává se suchými a slunnými místy. Moderní odrůdy zase rozkvétají v pestré škále barev, jsou nepřehlédnutelné, a tak chejr v nádobách i záhonech tvoří perfektní doprovod pro tulipány, pomněnkyviolky rohaté. 

Šlechtitelé nabízejí chejr v různých sériích, které často kvetou až do léta. Například úzkolistá série Poem rozkvétá brzy a bohatě, kompaktně rostoucí odrůdy ze série Rysi mají zářivé květy a velkokvětá a vonná série Winter vás překvapí škálou zvláštních barev. Jako plně mrazuvzdorná boduje především nízká, polštářovitě rostoucí odrůda ’Zwerg’. 

Atraktivní chejr představuje i z Anglie pocházející fialově purpurová odrůda ’Bowles Mauve’. Tento vytrvalý polokeř s šedozelenými úzkými listy dorůstá dokonce výšky přes 70 cm a lze ho v záhonu nebo v nádobě přezimovat. Protože ani tato odrůda není dlouhověká, doporučuje se v létě nařezat a dát zakořenit několik řízků, aby bylo včas k dispozici potomstvo. 

Chejr můžete pěstovat v nádobách i záhonu

Pokud tyto krátkověké trvalky vysadíte do nádob, postačí jim běžná zahradní zemina s drenáží z hliněných střepů nebo keramzitu. Jednou týdně je přihnojujte tekutým hnojivem. 

V záhonu je ideální propustná, chudá a spíše suchá půda. Výrazně jílovitou půdu lze zlepšit kamennou drtí nebo pískem. Když chejru dopřejete slunné stanoviště, medově sladká vůně na jaře naláká četné čmeláky a další hmyz. 

Zastřižením chejru prodloužíte kvetení o pár týdnů

Už v době kvetení je dobré chejr stříhat nebo ručně pročišťovat. Když se odkvetlé výhony pravidelně odstřihují těsně nad zemí, vytvoří rostlina nové, a období květu se tak prodlouží o několik týdnů. Zároveň tak docílíte kompaktního vzrůstu (jinak se trsy chejru často rozpadají). 

Nestříhejte však rostliny, jejichž semena chcete použít pro výsev. Květy nechte uvadnout a počkejte, až dozrají plody. Jelikož jsou ale semena této brukvovité rostliny jedovatá, je lepší obléct si na sklizeň zralých plodů v červenci rukavice. 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada