Jak si namnožit růže polovyzrálými řízky

S řízkováním růží můžete začít, když je na poupatech znát barva, ale ještě nejsou úplně rozvitá. Podle oblasti a odrůdy tato doba nastává přibližně od konce května do poloviny června.

Prohlížejte a nahrávejte fotky zahrad do ZahrAppky

Co budete k řízkování růží potřebovat 

K řízkování růží si připravte: substrát pro výsevy a množení, rozprašovač, nůž nebo zahradní nůžky s vydezinfikovaným ostřím, stimulátor růstu, mělkou nádobu (s průhledným víkem nebo čtyřmi tyčkami a průhledným igelitovým sáčkem) a několik větviček růže nastříhaných z mateřské rostliny.

Odběr polovyzrálého řízku růže
Info ikona

Řízky růží odebírejte ze střední části letošních výhonů - řízky by neměly být ani měkké, ani dřevnaté.

Foto: Shutterstock

Příprava substrátu k zakořenění řízků 

Nejprve naplňte misku výsevm substrátem. Ten se pro množení z řízků hodí nejlépe, protože má jemnou a propustnou strukturu a je méně vyhnojený než běžné zahradnické substráty (méně hnojiva stimuluje řízky k tvorbě kořenů). Substrát trochu utužte dlaní – řízky budou později v půdě lépe držet.

Které zahradní bodláky oživí smíšené záhony

Jak odebrat a upravit řízky růží 

Nejlepší materiál k vytvoření řízků je ve střední části letošních výhonů. Konce větviček jsou většinou příliš měkké a po zasazení do půdy často hnijí, dřevnaté části jsou zase příliš tvrdé a koření jen pomalu. Větvičky odebrané ze zdravých růží nastříhejte na malé kousky, a nůžky přitom nasaďte vždy nad listem. Řezných ploch se nedotýkejte. Řízek by měl měřit 3 až 4 cm a mít jeden složený list, z něhož nůžkami odstraňte nejvrchnější lístek, abyste omezili odpařování vody. 

Výsadba polovyzrálých řízků

Jistější ujmutí řízků zajistíte, když jejich spodní konce ovlhčíte a obalíte ve stimulátoru růstu. Řízky do půdy vysaďte tak, aby byly listy nad povrchem půdy a pokud možno se téměř nedotýkaly. Omezíte tak riziko houbových chorob. Rozprašovačem nakonec půdu s vysazenými řízky důkladně zvlhčete. 

Proč vysazovat hlízy mečíků každý rok na jiný záhon

Klid na zakořenění řízků

Výsadbovou nádobu přikryjte průhledným krytem a postavte ji na světlé místo bez přímého slunce (jinak by se mohla uvnitř přehřát). Víko můžete snadno nahradit tyčkami umístěnými v rozích nádoby a igelitovým sáčkem, který přes ně natáhnete. V obou případech je v improvizovaném skleníčku nutné regulovat vlhkost a pro řízky vytvořit ideální klima. 

Jak dlouho zakořenění řízků trvá

Zakořenění polovyzrálých řízků trvá asi osm týdnů od zasazení. Nyní můžete rostlinky rozsadit do květináčů nebo vysadit přímo na záhon. Stále je ale chraňte před silným sluncem a větrem. 

Pakmín větší: léčivá rostlina pro záhony i kytice

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada