Madeira: barevný ostrov věčného jara

Ostrov je pověstný velkou rozmanitostí vegetace, jejíž příčinou jsou vulkanické hory. V nadmořské výšce do 200 metrů se tak pěstují tropické plodiny, jako jsou banány, do výšky 400 metrů můžete ochutnat fíky či pomeranče a do 700 metrů lze spatřit hrušky, akáty či borovice. Do 1000 m n. m. se pak setkáte s eukalypty, buky či vavříny. Nad touto hranicí pak rostou už jen mechy a vřesovce.

Pro turisty je nejlepší zvolit některou z mnoha cest vytvořených kolem sítě zavlažovacích kanálů, kterým se říká levády. Dnes se levády rozprostírají po celém ostrově a jejich celková délka dosahuje úctyhodných 2000 km. Při procházkách okolo levád se nenechte unést jen výhledy na okolní hory a údolí a nezapomeňte se podívat i o něco blíž – na všudypřítomný (a pro Středoevropana exotický) porost, často tvořený kalokvětem (Agapanthus praecox), s nádhernými modrými či bílými květy v ohromných trsech či nejčastěji ve stínu rostoucích, modře kvetoucích hortenzií. Nejvíc původní flóry uvidíte na severních a jižních svazích ostrova, v původním třetihorním vavřínovém pralese (Laurisilva), který je téměř neustále zakrytý mlhou.  

Chcete-li vidět rostliny, které na ostrově nejsou původní, ale skvěle ve zdejších podmínkách prosperují, vypravte se do botanických zahrad nad hlavním městem Funchalem. Asi nejlépe se do nich dostanete z centra města lanovkou nabízející krásné výhledy na město, která má první zastávku v zahradě Monte Palace Tropical Garden. Druhá zastávka lanovky je v botanické zahradě Jardim botânico da Madeira. Ta se oproti předchozí zahradě zaměřuje více na rostliny a svou úpravou působí jako klasická botanická zahrada.

Další tipy na zajímavé výlety najdete na adrese www.turistickygurman.cz. 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada