Co udělat, aby africké fialky vypadaly opět krásně: snadný návod, jak je efektivně zmladit

Starší listy afrických fialek (Saintpaulia) už často nejsou tak svěží, nejednou z květináče převisají a nemají tak pěknou barvu jako dřív. Jejich vylamování nemá smysl, protože se tak jen odhalí zkrácený stonek rostlin, z nějž listy ve spirále vyrůstají. 

Starší fialku můžete buď namnožit, nebo zmladit 

Řešením je buď vypěstovat si ze stávající fialky novou rostlinu, anebo starší fialku radikálně zmladit. A jelikož dopěstování pěkné nové rostliny pomocí listových řízků trvá relativně dlouho, zkuste druhý postup. Je snadný a efektivní. 

„Stonek“ fialky zkraťte a růžici nechte zakořenit 

První postup zmlazení africké fialky spočívá v odříznutí listové růžice od kořenů. Staré nevzhledné listy otrhejte, stonek adekvátně zkraťte a rostlinu nechte zakořenit ve vodě. Jediné, co si musíte ohlídat je, aby byl do vody ponořený jen stonek. Osvědčilo se použít užší průhlednou nádobu, jejíž horní okraj podrží růžici listů nad vodou. 

Možností je i zakoření v perlitu nebo ve vhodném substrátu. Řeznou ránu stačí jen posypat růstovým stimulátorem

Fialku můžete také zasadit hlouběji do substrátu

Druhou možností je odlomení starších listů fialky tak, aby na rostlině zůstala jen růžice těch pěkných a mladých. Fialku i s kořeny ale nejdříve vyjměte z květináče. Pak z ní odstraňte starší listy a odřízněte i část kořenového balu (až polovinu). Rány po odlomených listech opět poprašte růstovým stimulátorem a rostlinu vysaďte do čerstvého substrátu. 

Starší africkou fialku můžete zmladit už v únoru

Zmlazovat rostliny afrických fialek můžete už od února, platí však: čím později, tím lépe. Během delších dnů totiž rostliny snáze zakořeňují, a následně dříve kvetou. 

Zdroj: autorka, sainpaulia.cz 
 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada