Zkraťte juku a namnožte si ji: použít můžete stonkové řízky i listové růžice

Juku (lat. Yucca) můžete množit dvěma způsoby, a to dělením kmínku, tedy stonkovými řízky, nebo pomocí listových růžic, které ze stonku (kmínku) vyrůstají. Oba postupy zvládnou i začátečníci

Kmínek juky rozřežte na stonkové řízky

Při tomto způsobu množení nejprve malou pilkou (případně ostrým nožem na chleba) rozřežte kmínek mateřské juky na několik částí dlouhých 15–20 cm. Pokud jsou horní okraje řízků po řezu roztřepené, okrájejte je ostrým nožem dohladka. Tak snadno rozlišíte vršek řízku od spodku, což vám přijde vhod při výsadbě. 

Každý řízek vysaďte asi ze třetiny do půdy pro pokojové rostliny. Substrát kolem něj lehce stlačte, aby nová rostlina v květináči držela. Horní řeznou plochu natřete prostředkem na hojení řezných ran, aby řízek příliš nevysychal. Z téhož důvodu stejným prostředkem ošetřete i řeznou plochu na mateřské rostlině. 

Nakonec každý vysazený řízek přiklopte plastovou lahví, z níž jste předtím odstranili dno – poslouží jako skleníček. K občasnému větrání stačí jen odšroubovat víčko. Řízky juky zalévejte jen tolik, aby půda nevyschla, a obrňte se trpělivostí – stonkový řízek si se zakořeněním dává na čas. 

Listové růžice juky odstřihněte až u kmene

Při druhém způsobu množení juky lze využít zelené listové růžice, které vyrůstají po stranách na kmínku. Ostřihněte je zahradnickými nůžkami hned u kmene. Z těchto „řízků“ odstraňte spodní listy a každou připravenou odnož pak vložte do sklenice s vodou (pozor, aby se nepřevážila). Vodu vyměňte jednou za pár dnů za čerstvou. Růžice zakoření za několik týdnů, a pak ji zasaďte. Stejným způsobem můžete množit i dračinec (lat. Draceana). 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada