Jak správně zalévat pokojové rostliny a jak je při přelití zachránit

Každá pokojová rostlina potřebuje jinou intenzitu zálivky. Na různých stanovištích bývá navíc rozdílná vzdušná vlhkost, teplota nebo světelné poměry. Přesto existuje několik obecně platných pravidel pro jejich zalévání a také možnost, jak přelité rostliny zachránit. 

Jak správně zalévat pokojové rostliny

Nejvíce se rostliny zalévají v létě, kdy je jejich růst nejintenzivnější. V zimě většina z nich naopak odpočívá, a proto potřebují vody méně. Substrát by však měl zůstat trochu navlhlý.  

Nejvhodnější dobou pro zálivku je ráno, protože během dopoledne pomalu stoupá teplota a tím i potřeba vody. Pokojové rostliny mají sice rády vlhkou zeminu, mezi jednotlivými zálivkami by měl substrát ale trochu vyschnout. Zalévejte proto vždy, když je jeho povrch suchý na omak

Rostliny zalévejte pravidelně, ale s mírou. Tak jim prospějete více než velkými nárazovými dávkami vody. Za horka a sucha rostliny i mlžte. Uschlé, zažloutlé a pokroucené okraje listů tropických rostlin jsou známkou příliš suchého vzduchu. 

Většina rostlin nemá ráda, když stojí ve vodě. V substrátu plně nasyceném vodou se rychle rozvíjí hniloba kořenů. Nejpozději 20 minut po zalití proto vylijte vodu, která protekla do misky. 

Jak zachránit přelitou pokojovou rostlinu

Trvalé přemokření půdy způsobuje zahnívání kořenů rostlin. Následkem toho přestanou přijímat vodu, začnou vadnout a vysychat. Mnozí pěstitelé na to však reagují zvýšením zálivky, a tím ještě uspíší odumření rostliny. Neklamnou známkou trvalého přelití je hnilobný pach substrátu. 

Pokud není ale příliš pozdě, můžete se pokusit o záchranu přelité rostliny. Co nejdříve ji vyjměte z půdy. Z kořenů odstraňte zeminu a promyjte je v čisté vodě nebo v heřmánkovém odvaru pokojové teploty. Poškozené a zničené kořeny odstřihněte, obvykle vám ale už při promývání vodou zůstanou v ruce. Pak rostlinu přesaďte do nového substrátu. Dejte jí čas a mírně zavlažte. S klasickou pravidelnou zálivkou začněte, až když bude patrné, že se rostlina ujala. 

Přeléváním často trpí rostliny pěstované v dekorativních obalových květináčích. V nich se totiž hromadí zálivková voda, aniž ji vidíte. Proto asi půl hodiny po zálivce přebytečnou vodu z obalového květináče vylijte nebo rostliny pěstujte v nádobách s odtokovými otvory.