Co dělat, když vám některé trvalky nekvetou: dopřejte jim omlazovací kúru a dočkáte se záplavy květů

Časné jaro je ten vhodný okamžik, kdy můžeme omladit přestárlé trvalky, které kvetou v létě a na podzim. Do této skupiny patří ty nejoblíbenější druhy trvalek, a proto se tento malý jarní zásah vyplatí. Rostliny tak budou mít dost času, aby do podzimu zakořenily a rozrostly se. Zmlazení se provádí nejen u rostlin, které málo či vůbec nekvetou, ale i u těch, u kterých se uprostřed trsu objevila holá místa. Zmlazení se provádí u některých druhů klidně i po deseti letech, záleží na stávající vitalitě rostlin.

Jak zmlazení trvalek provést?

Ke zmlazení trvalek potřebujete rýč nebo rycí vidle. Vyryjte trs trvalky, v případě velkého balu co největší část trsu a rozdělte ho na několik kusů. Vzniklé oddělky vysaďte do připravené jamky, kam přidejte výživný substrát. Hloubka výsadby by měla být stejná, jako u mateřské rostliny. O nově vysazené rostliny se pečlivě starejte, vyžadují především pravidelnou závlahu a odstraňování plevele.

Které trvalky lze teď zmlazovat?

Všechny druhy kvetoucí v létě a na podzim, takže astry, denivky, echinacea, bělotrn, záplevák, plaménky neboli Phloxy či stračky.

Jak trvalkám přilepšit po zimě

Pokud jste tak ještě neučinili, nezapomeňte odstranit u trvalek odkvetlá květenství či odumřelé části. V tuto dobu už velká část trvalek začíná rašit a jarní druhy mají v teplejších oblastech již připraveno na květ. Například kamzičníky jsou těsně před rozkvětem. Okolo trvalek odstraňte listí či jiné nečistoty, odstraňte plevel a okolí rostlin dobře nakypřete. Ne ale moc hluboko, protože některé trvalky koření těsně pod povrchem půdy. Jestliže meteorologická předpověď hlásí mrazíky, rašící trvalky ochraňte bílou netkanou textilií. Jednotlivé druhy trvalek zkontrolujte, objevíte-li odumřelé druhy, které poznáte díky tomu, že neraší v dobu, kdy by rašit již měly, odstraňte je a nahraďte jejich místo novými jedinci. V zahradních centrech je na začátku sezóny velmi dobrý výběr, takže určitě naleznete vhodnou náhradu.

Pozor na slimáky, kteří na jaře nemají slitování

Nově rašící trvalky jsou velkým lákadlem pro první nájezdy slimáků, kteří mají po zimě velký hlad. Včas proto aplikujte požerové granule, například přípravek Ferramol, který vaše rostliny před slimáky ochrání. Objevíte-li vajíčka slimáků, postačí je ponechat na povrchu půdy, kde je sezobnou ptáci. Ochranu vyžadují hlavně rašící hosty (bohyšky), které jsou velmi šťavnaté.

Pravidelné pletí je vždy základ úspěchu

Ačkoliv si to ještě neuvědomujeme, protože ne všude panují příjemné, jarní teploty, plevel se již na vaší zahradě chopil vlády, a proto je nutné začít s pravidelným pletím. Pokud začnete nyní, ulehčíte si práci v budoucnu. Nenechte tedy narůst a vysemenit se plevel mezi trvalkami a bez milosti ho co nejdříve odstraňte. Je to pro vaše dobro.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada