Nejkrásnější letní rostlina: má levandulové květy, voní po vanilce a můžete ji pěstovat i na balkoně

Keřík pocházející až z Peru upoutává patřičnou pozornost

Otočník stromovitý (Heliotropium arborescens ´Nautilus Blue´) je vonný kvetoucí keřík, který pochází z Peru. Jeho název naprosto vystihuje i jeho způsob růstu a vychází z řeckého slova Helios (slunce) a trepo (točit se). Otočník své listy opravdu točí za sluncem a pro svůj růst vyžaduje oporu. Díky ní se bude moci krásně rozrůst a vy si tak budete moci lépe vychutnat jeho vůni. Otočník neboli vanilkový keřík patří mezi nejkrásnější letní rostliny s tmavě fialovými květy, které šíří sytou vanilkovou vůni. Kvete od června do září a má drsně chlupaté listy, které jsou nepříjemné na dotek. Některé kultivary otočníku mají květy bílé. Přezimuje v bezmrazé místnosti a dorůstá výšky kolem 50-70 cm, ale při víceletém pěstování může dosáhnout i výšky 2 m. Často se pěstuje jako krátkodobá rostlina. Je ho možno pěstovat také jako stromek při opoře. Ideální je pro pěstování v truhlících a nádobách na balkoně a terasách.

Co dělat, aby otočník kvetl co nejdéle?

Jakmile v červnu otočník vykvete, nemůžete se na něj vynadívat, je opravdu krásný. Abychom podpořili kvetení, postačí, pokud odkvetlá květenství budeme odstraňovat, stejně jako u ostatních rostlin. Platí zde totiž stále stejná zásada, pokud nebudeme odstraňovat odkvetlé květy, rostlina začne tvořit plody se semeny a nemá tak žádný důvod kvést. Její úkol byl totiž splněn, stvořila potomstvo. Jakmile ale budeme odkvetlé květy odstraňovat, bude kvést stále dokola, protože se snaží vytvořit plody se semeny a splnit svůj životní úkol.

Jak pěstovat otočník? Pozor na nedostatek vody

Nejlépe se mu daří na slunci i v polostínu, kde bude chráněn před větrem. Substrát miluje mírně kyselý a propustný a během vegetace ocení i dodání živin v podobě hnojiva pro balkonové rostliny. Zálivka postačí mírná a je důležité, nenechat rostliny nikdy úplně vyschnout, protože zvadlé listy se jen těžko vzpamatovávají a zůstávají na nich skvrny. Ven ho umístěte až po půlce května, tzn. po zmrzlých.

Otočník určitě nekonzumujte

Ačkoliv se jedná o velmi krásnou rostlinu, může být nebezpečná. Otočník totiž obsahuje jedovaté alkaloidy a neměli by ho okusovat především zvířata. Pokud promnete listy, také voní po vanilce, nicméně nikdy otočník, kvůli jedovatým alkaloidům, nepoužívejte jako koření. Pro tyto případy si zakupte pravý, vanilkový lusk.

 

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada