Jarní řez levandule je nutný, ale pouze ve správný čas: dodržte jeho zásady a dočkáte se neskutečné záplavy květů

Levandule vyžaduje každoroční řez

Levandule patří mezi ty nejoblíbenější rostliny, které na svých zahradách nebo balkonech lidé pěstují. Její aromatickou vůni milujeme, tedy většina z nás, a proto pro ni chceme vždy jen to nejlepší. V dobré víře ale můžeme tomuto keříku také hodně ublížit, a to především ve chvíli, kdy nás na konci zimy napadne, že bychom ji mohli prořezat. Levandule sice vyžaduje každoroční řez, ale ten musí být proveden ve vhodnou dobu, jinak je velké riziko toho, že rostlina buď pokvete velmi málo, nebo v tom horším případě ji díky chybnému řezu nadobro pohřbíme.

Kdy se řeže levandule

Levandule se řeže většinou třikrát do roka, na jaře, v létě a na podzim, ačkoliv podzimní řez hodně závisí na klimatických podmínkách dané lokality a někdy je lepší ho vynechat. Podzimním řezem připravujeme rostlinu na přezimování, jarním ji probouzíme, tvarujeme a hodně jím ovlivňujeme její kvetení v daném roce.

Kdy stříhat levanduli na jaře

Ačkoliv v těchto dnech již bývá často slunečno a celkem teplo, nesmíte se nechat zmást počasím a zahradní nůžky používejte pouze na prořez ovocných druhů či keřů kvetoucích v létě. Levandule díky pravidelnému řezu může kvést neuvěřitelných 10 až 15 let, ale to pouze v případě, že řez je proveden správně. Tím nejlepším ukazatelem, kdy je řez vhodné provést, je doba, kdy levandule začne rašit. To bývá většinou až na přelomu března či dubna a v tuto dobu ji také můžete stříhat. Pokud to uděláte dříve, jste sami proti sobě a připravujete se tak o aromatické květy. Díky řezu keřík také tvarujeme a provzdušňujeme, přičemž tvar levandule by měl být kulovitý. Při jarním řezu odstraňte veškeré namrzlé či suché výhony, přičemž řez vedeme těsně nad prvním, vyzrálým pupenem, ten je v tuto dobu jasně zelený. Keřík můžete také prosvětlit a vyřezat pár výhonů, které ho zahušťují. Levandule je polokeř, který dřevnatí zezdola a odtud již žádné výhony neobrazí. Proto si dejte pozor, ať neřežete příliš hluboko do starého dřeva, to by levanduli hrozilo uhynutí. U mladých rostlin, které ještě nejsou tak dřevnaté, můžete provést řez hlubší.

Jak levanduli po zimě přilepšit?

Jakmile levanduli řezem po zimě probudíte, je dobré ji zalít a přihnojit. V prodeji jsou sice speciální hnojiva pro levandule, ale jelikož je to spíše reklamní tah, který má za úkol vás zbavit peněz, bohatě postačí univerzální hnojivo pro okrasné rostliny v podobě Cereritu, NPK či Kristalonu. Důležité je, aby hnojiva obsahovala dostatek dusíku, který na jaře potřebují všechny rostliny proto, aby se po zimě zazelenaly. Nezapomeňte také, že levandule patří mezi středomořské rostliny, a proto pro svůj růst vyžaduje plné slunce a propustnou půdu.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada