Proč na zahradách chybí bělotrn? Tohle kouzelné květenství vypadá jako bodlák, přesto si ho okamžitě zamilujete

Bělotrn modrý je nenáročná trvalka se vzhledem bodláku

Bělotrn modrý (Echinops ritro) patří mezi suchomilné a naprosto nenáročné trvalky, kterým spousta lidí říká jednoduše kulatý bodlák. Ale Slováci mají pro bělotrn mnohem zajímavější jméno, říkají mu ježibaba. Dorůstá do výšky asi 60-80 cm a patří mezi nižší druhy bělotrnů. To bělotrn banátský (Echinops bannaticus) bývá vysoký až 100 cm a bělotrn kulatohlavý (Echinops sphaerocephalus) dokonce 200 cm. Všechny druhy bělotrnů jsou silně medonosné, doplňkové rostliny, které můžete bez obav vysadit do zahrady. Možná na první pohled vypadají jako bodláky, ale o plevel se určitě nejedná.

Pěstujte květiny, které nevyžadují velkou péči: 5 nenáročných trvalek pro samostatnou zahradu

www.nkz.cz

Bělotrn modrý má silné a pevné, vzpřímené stonky, které jsou porostlé stříbřitě zelenými listy s trochu nepříjemným, ostnatým okrajem. Listy jsou na rubu často pokryty i jemným chmýřím. Od července až do září se na rostlině objevují nápadná kulovitá květenství. Sytě modré kuličky o průměru 3–5 cm jsou magnetem pro opylovače.

  • Bělotrn modrý pochází z jižních oblastí Evropy, střední Asie a Kavkazu, kde roste na slunných, suchých stanovištích, jako jsou stepi, kamenité svahy nebo okraje lesů.

Kam bělotrn modrý vysadit?

Díky své odolnosti vůči suchu a nenáročnosti na půdu se stal bělotrn modrý oblíbenou okrasnou rostlinou v zahradách po celém světě. Je ideální do moderních i tradičně romantických zahrad, kde vynikne v trvalkových záhonech i jako solitéra. Bělotrn modrý se dobře kombinuje s levandulí, třapatkami i třapatkovkami, ale i s floxy, kopretinami a různými druhy travin.

Co vysázet do romantické zahrady? 6 dlouhověkých trvalek, které budou krásné i bez velké péče

www.nkz.cz

Jak se bělotrn modrý pěstuje?

  • Nároky na slunce: Nejlépe se bělotrnu modrému daří na plně osluněném stanovišti.
  • Půda: Bělotrn modrý upřednostňuje dobře propustnou, středně živnou půdou. Snese i chudší, kamenité půdy.
  • Zálivka: Bělotrn má rád sucho a nesvědčí mu zamokření půdy. Zalévat je třeba jen při dlouhotrvajícím suchu.
  • Hnojení: Na jaře lze rostlinu přihnojit dobře vyzrálým kompostem, ale přehnané hnojení není nutné.
  • Řez: Odkvetlá květenství se ponechávají na rostlině a suché stonky se odstřihují až brzy na jaře, kdy už jsou původně dekorativní suchá květenství stejně rozpadlá. Pokud chcete rostlinu podpořit k dalšímu růstu, pak ji můžete hluboce seříznout ihned po odkvětu.
  • Mrazuvzdornost: Bělotrn modrý je mrazuvzdorný až do -25 °C.

Jak množit bělotrn modrý?

  • Výsev semen: Semena se vysévají během března ve skleníku či doma za oknem nebo později na jaře, koncem dubna, přímo na stanoviště. Klíčení může trvat 2–4 týdny.
  • Dělení trsů: Na jaře nebo na podzim lze opatrně rozdělit starší trsy.

KVÍZ: Vyznáte se v nejčastěji pěstovaných trvalkách na našich zahradách? Otestujte své znalosti

www.nkz.cz

Bělotrn jako oblíbená rostlina floristů

Všechny druhy bělotrnu se využívají jako doplňkové rostliny do kytic, a to do kytic čerstvých i sušených. K sušení je třeba sklízet kulatá květenství včas, protože plně rozkvetlá květenství se při sušení rozpadají. Nejkrásnější jsou suchá květenství v přírodní barvě, ale někdy se i barví, jednoduše barvou ve spreji.

Nevšední půvab bělotrnu modrého můžete obdivovat v naší fotogalerii.

FOTOGALERIE: Bělotrn modrý zahradě sluší
Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada