KVÍZ: Vyznáte se v nejčastěji pěstovaných trvalkách na našich zahradách? Otestujte své znalosti

Nejdůležitější na pěstování trvalek je příprava půdy: neprominou vám žádnou chybu

Trvalky jsou rostliny, které na jednom stanovišti vydrží řadu let. Zimu přečkávají díky svým zásobním orgánům, což jsou hlízy, cibule, oddenky, ztlustlé kořeny, atd. Právě z toho důvodu, že jsou na jednom stanovišti delší dobu, je nutné věnovat pozornost přípravě půdy před výsadbou. Rozhodnete-li se, že si chcete založit trvalkový záhon, půdu musíte vyplet, zkypřit a řádně vyhnojit, například kompostem nebo některým z průmyslových hnojiv.

Některé trvalky nesmíte přesazovat

Jestliže zjistíte, že některé trvalky již méně kvetou a jsou naprosto bez života, je načase je přemístit jinam a při té příležitosti je také rozdělit. Tím získáme další jedince naší oblíbené rostliny. Existují ale trvalky, které nesnáší přesazování, jsou to především druhy s kůlovými kořeny. Mezi takové patří zejména máky (Papaver sp.). Takové rostliny musíte vysadit na trvalé stanoviště a nikam již nepřesouvat.

Sortiment trvalek je velmi bohatý a vybere si každý

Velkou výhodou trvalek je, že jejich sortiment je velmi bohatý a díky tomu si každý vybere své oblíbence. Vybírat lze podle stanoviště (slunce, polostín, stín), půdních podmínek (půdy suché, přemokřené, jílovité, atd.), dále dle výšky v dospělosti, přičemž ty největší trvalky mohou měřit i přes 2m a využívají se především jako výrazná solitéra. Velký výběr je také dle barvy květů a listů, jejich tvaru či textury.

Mezi oblíbené druhy patří především skalničky, které jsou nízké, tvoří kobercovité trsy a jsou nenáročné. Perfektně zvládají sucho, slunce, nedostatek vody a nevyžadují vůbec žádné živiny. Skalničky své uplatnění naleznou nejen v klasické skalce, ale také na okrajích záhonů a hlavně v nádobách či korytech.

Krásné kombinace vznikají, pokud na záhoně vysadíme trvalky společně s okrasnými dřevinami, společně se totiž nádherně doplňují a vytvoří harmonicky působící prvek.

Co s trvalkami na zimu? Nic zvláštního, zvládnou to i bez vás

Choulostivější druhy trvalek vysazujeme spíše na jaře, kontejnerované rostliny, které běžně zakoupíte v zahradnictví, můžete po celé vegetační období. Důležité je, dopřát jim ihned po výsadbě dostatek závlahy. Naše zimy zvládají trvalky bez větších problémů, a to právě díky svým zásobním orgánům. Nicméně, pokud víte, že budou extrémní mrazy, raději trvalku přikryjte chvojím.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada