Jmelí z ovocných stromů odstraňte ve správný čas, jinak strom může trpět

Přichycení jmelí na hostitelské rostlině
Info ikona

Přichycení jmelí na hostitelské rostlině je díky speciálním kořínkům zvaných haustoria, které pronikají až do cévních svazků stromu, odkud odebírají vodu a živiny

Na jakých dřevinách parazituje jmelí

U nás se vyskytuje pouze jeden druh jmelí, a to jmelí bílé (Viscum album). Jmelí se šíří zejména v ovocných sadech, ale není to pravidlem a při vašich cestách můžete vidět jmelí i na vzrostlých, okrasných stromech, hlavně na topolech, lípách či borovicích. Poloparazitické jmelí vytváří kulovité keříky, které mohou mít průměr až 1 metr. Vidina vysokého výdělku na Vánoce za prodej jmelí už stála nejednoho „chytráka“ život, protože přecenil své síly při jeho sklizni. Budeme-li se ale bavit o ovocných stromech, nejvíce se jmelí objevuje na jabloních, kam jeho lepivé plody a semena přenesou ptáci, například drozd kvíčala. Ptáci tak jmelí přenesou nejen trusem, ale i tím, že si o větve otírají ulepené zobáky. Na našich stránkách jste se o jmelí již dozvěděli, že si ho pomocí plodů můžete na svoji zahradu donést také, nicméně vždy se pro tyto účely využívají staré a málo plodící stromy, u kterých už vám nejde o úrodu.

Enzymy jmelí dokážou rozložit kůru stromu

U stromů, které ale právě pro jejich úrodu záměrně pěstujete, je jmelí nežádoucí a mnozí zahradníci to také vědí. Jakmile tedy jmelí ve větvích svých stromů zpozorují, ihned ho odstraňují. Při klíčení totiž semínko uuvolňuje enzymy, které rozkládají kůru stromu a kořeny tak pronikají přímo do pletiva, kde odebírají stromu vodu a živiny. Jestliže se na stromě vyskytuje více keříků jmelí, dochází tak k jeho značnému oslabení, a to je nežádoucí především na jaře, kdy strom potřebuje dostatek energie na to, aby se probudil se zimního spánku. Někdy se dokonce stává, že keříky jmelí jsou tak těžké, že větve stromů polámou a jakmile se tak stane, vzniklá rána je pak vstupní branou pro houbové choroby.

Jak jmelí ze stromu nejlépe odstranit

Jak jsme si vysvětlili, jmelí se svými speciálními, příchytnými kořeny, kterým se odborně říká haustoria, dostává až do cévních svazků hostitelského stromu a odebírá mu vodu a živiny. Pokud byste tedy odstranili pouze samotný keřík, ničemu tak nepomůžete, protože na stromě zůstanou jeho kořeny. Takže jedinou ochranou, jak jmelí ze stromu dostat je, napadené větve odstřihnout až do zdravého dřeva. Vzniklou ránu pak musíte ošetřit, jinak místo jmelí budou strom ohrožovat spory hub a následně houbové choroby. K ošetření použijte stromový balzám nebo alespoň bílý nátěr. Někdy jmelí strom natolik zasáhne, že se vyskytuje v koruně několik keříků, že je lepší pokácet celý strom.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada