Už naši dědové věděli, proč natírat kmeny stromů bílou barvou: je to důležité pro jejich zdraví. Musíte to ale udělat správně

Proč se stromy natírají bílou barvou

V zimě, kdy teploty klesají a bývají extrémní výkyvy teplot, bývá kůra především mladých stromů náchylná k poškození mrazem. Vzniká ochranná vrstva, která chrání kmen proti vzniku trhlin a ran vznikající působením mrazu. Díky bílému nátěru kmene dochází k odrazu slunečního záření, které především v zimě bývá nebezpečné a pomáhá udržovat kolem kmene stabilnější teplotu. Bělení je také jako prevence proti slunečnímu úžehu, který nastává, když zimní slunce přes den ohřeje kůru stromu a ta následně v noci zmrzne.

Bělením chráníme stromy také před škůdci a chorobami

Použijeme-li k bělení vápno, zlikvidujeme zároveň přezimující škůdce v kůře a odradíme i hlodavce. Bělení se hodí pro všechny stromy, které chceme ochránit, nejvíce se ale využívá u ovocných stromů. Bělení brání také rozvoji houbových chorob, protože brání růstu hub a plísní, které napadají ovocné stromy.

Kdy natíráme kmeny: konec roku je optimální

S nátěrem kmenů můžete začít již v listopadu a pokračovat můžete až do prosince, jen je vhodné, když při aplikaci nemrzne. Odborníci doporučují optimální dobu, která je tak 2 týdny před očekávanými mrazy. Pokud ale bude po nátěru následovat dlouhotrvající déšť, budeme muset nátěr ještě jednou zopakovat.

Co používáme k ochraně stromů: vápno nebo slaměnou rohož

Dříve se tradičně používalo vápno s vodou, kdy smícháme 2,5 kg vápna na 10 litrů vody. Pro lepší přilnavost lze přidat trochu jílu, který brání rychlému smytí nátěru při dešti. V obchodě lze také zakoupit hotové přípravky, které jsou po promíchání již připraveny k použití a jen je rozetřete štětcem na kmen. Někteří pěstitelé ještě do vápna přidávají, pro zvýšení účinku, síran mědnatý. Vhodnou alternativou místo nátěru je obalení kmene slaměnou rohoží nebo jutou.

Dodržte 3 zásady bělení stromů

  1. Před samotným nátěrem odstraňte z kmene uvolněnou či poškozenou kůru, klidně kmen přejeďte kartáčem.
  2. Pro aplikaci používejte štětec nebo váleček v dostatečné vrstvě, přičemž začněte od spodní části kmene až po první větve.
  3. Jakmile s nátěrem skončíte, zkontrolujte, zde je nátěr rovnoměrný a důkladný, v případě potřeby můžete nátěr zopakovat.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada