Kvíz: Jmelí je tradiční rostlinou Vánoc. S čím souvisí zlacení a kdy sílí jeho magický účinek? Otestujte se, jak dobře tohoto poloparazita znáte

Jmelí byla čarovná a léčivá moc připisována od pradávna. Už ve starověku bylo jmelí považováno za neobyčejnou rostlinu, konkrétně za dar z nebes, protože rostlo v korunách stromů. Zmínky o něm naleznete ve starých bájích, pověrách a pověstech, daly se jím například odemknout brány podsvětí.

Otestujte se v našem kvízu, jaké zajímavosti o jmelí 100% víte a jaké byste si alespoň správně tipli.

Pozor, ať obchodníkům se "jmelím" nenaletíte

Jmelí má podle legend kouzelnou moc, a lidé si ho proto před Vánocemi kupují pro štěstí a zavěšují ve svých domovech. Někteří prodejci ale místo jmelí prodávají ochmet, který často nevydrží ani do Štědrého dne.

Prvním rozdílem mezi ním a jmelím je, že ochmet roste výhradně na dubech (a někdy i na kaštanovníku). To je ale při nákupu u stánku k ničemu. Pomoci ovšem může fakt, že jmelí má plody bílé a ochmet žluté. Plody jmelí navíc vyrůstají po dvou až po pěti v paždí větviček, zatímco plody ochmetu vytvářejí řídké hrozny. Rozpoznávacím znakem může být i stonek, protože u jmelí je stálezelený a u ochmetu dřevnatý. 

Pokud ale prodejci plody otrhají a větvičky nastříkají zlatou barvou, poznáte ochmet až doma, protože mu brzy opadají listy.

 

Zdroj: NKZ.cz

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada