Kontrolujte ovocné stromy na výskyt škůdců i v zimě: na které druhy se musíte zaměřit a nepřijít tak o úrodu

Vajíčka mšice u pupenů
Info ikona

Vajíčka mšice jsou černá a lesklá a nejčastěji je najdete na větvi u pupenů

Škůdce dokáže přežít i mrazy

K zimní kontrole je vhodnější spíše předjaří, kdy je zřejmé, jak velká část populace škůdce přežila, protože panují-li silné mrazy, většině škůdců takové podmínky nevyhovují a uhynou. Bohužel ale škůdci mívají k přežití zimy množství důmyslných mechanismů, díky kterým i mrazy překonají. A v takové fázi je pak na nás, abychom je na stromech vypátrali a zlikvidovali ještě před tím, než začnou škodit.

V likvidaci škůdců pomohou pavouci

Během mírné zimy narůstá aktivita přirozených nepřátel škůdců, mezi které patří mj. pavouci. Dva druhy pavouků, o kterých jsme vás na našich stránkách již informovali, dokážou lovit i v zimě, kdy jsou škůdci v jakési hibernaci a díky tomu se tak stávají i snadnou kořistí. Pavouci tak dokážou velmi efektivně zlikvidovat savého škůdce meru skvrnitou, která dokáže na ovocných stromech napáchat velké škody.

Jak se zimní kontrola na škůdce provádí

Někteří ovocnáři spojují tuto kontrolu s prvními, zimními prořezy ovocných stromů, samozřejmě v době, kdy nemrzne. Škůdci ukrývají svá vajíčka především v blízkosti pupenů a do štěrbin v kůře. Pokud jste provedli na podzim nátěr kmenů bílou barvou, s velkou pravděpodobností jste minimálně na kmeni škůdce zlikvidovali. Většina vajíček běžných škůdců je velmi malá a často pouhým okem neviditelná, naštěstí ale často bývají nepřirozené barvy či tvaru. Například vajíčka svilušky obecné jsou jasně červená, vajíčka mšic zase leskle černá a vajíčka již zmíněné mery skvrnité jsou v poslední fázi oranžová. Jdete-li tedy do zahrady na kontrolu ovocných stromů, vezměte si s sebou lupu, aby vám žádný škůdce neunikl.

Kontrolu stromů můžete udělat i doma v teple: stačí odebrat vzorky

Nemáte-li tolik času, abyste chodili od stromu ke stromu, především v případě rozsáhlého sadu, můžete jen odebrat pár vzorků a na výskyt škůdců stromů zkontrolovat doma. Stačí, když ze stromu odeberete zhruba 15-20 cm dlouhé větvičky, včetně několika pupenů a to tak, abyste pokryli celou korunu, takže takové 3 vzorky. Doma si pak v klidu sedněte, vezměte si lupu nebo mikroskop, pokud máte, a pečlivě zkontrolujte hlavně okolí všech pupenů. Nenajdete-li nic, je to dobrá zpráva, najdete-li vajíčka, je to znamení pro vás, že se na stromě daný škůdce vyskytuje a je třeba být ve střehu a jakmile to počasí dovolí, zahájit včasnou ochranu. S přesnou identifikací vajíček vám pomůže internet, kde podle fotky škůdce dobře určíte.

Jaké škůdce mohu v zimě najít a jak je poznám?

Mšice nás trápí asi všechny, její vajíčka bývají v blízkosti pupenů a jsou leskle černá s velikostí 0,5 mm. Sviluška ovocná mívá vajíčka rovněž poblíž pupenů, ale od mšic je poznáte dle barvy, jsou jasně červená. Mera skvrnitá klade vajíčka až v předjaří a jsou nejprve bělavá, později oranžová. Zajímavá vajíčka má třeba píďalka podzimní, mají perleťově šedou barvu a později jsou síťkovaná a oranžová. Svoji přítomnost neutají ani štítenka čárkovitá, která na kůře vytváří podlouhlé štítky o velikosti 1-2 mm. Obaleč zimolezový zase vytváří zápředky na větvích a uvnitř jsou zelené housenky.

V zimě nezahálejte a budete vždy o krok napřed

Zimní kontrola ovocných stromů je výhodná z toho důvodu, že máme více času a můžeme tak včas odhalit přítomnost škůdců na našich stromech. Tyto kontroly samozřejmě provádíme i za vegetace, nicméně škůdce většinou odhalíme až ve chvíli, kdy začne opravdu škodit, a to už mívá vliv na výši úrody. Proto jsou zimní a předjarní kontroly výhodné, protože získáme čas se se škůdcem, který ještě nezačal naplno úřadovat, poprat.

 

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada