Houbaření je skvělý způsob, jak si odpočinout od všedních dnů, užít si procházku v přírodě a načerpat novou energii. S ohledem na aktuální situaci po záplavách, na mnoha místech naší republiky, je však třeba být extra opatrní a ohleduplní. Vybírejte jen vhodné lokality a dbejte na svoji bezpečnost. Letošní rozsáhlé záplavy ovlivnily i zalesněné plochy. To neznamená, že byste se měli vzdávat svého oblíbeného koníčka. S trochou opatrnosti a správným plánováním můžete i tak zažít úspěšnou houbařskou sezónu.
Vyhledejte si informace o stavu lesů ve vaší oblasti
Před výpravou do lesa je důležité, dobře se informovat o stavu oblasti, kterou plánujete navštívit. Využijte místní zpravodajství, webové stránky lesní správy nebo aplikace pro houbaře, které často obsahují aktuální informace o stavu lesů. Vyhněte se oblastem, které byly nejvíce zasaženy nedávnými záplavami nebo jsou stále podmáčené.
Při výběru lokality dejte přednost výše položeným lesům, které nejsou náchylné k zadržování vody. Listnaté lesy na písčitých půdách jsou obecně méně podmáčené než husté smrkové porosty v nížinách. Pokud narazíte na podmáčené území, raději se mu vyhněte. Nejen že je chůze v takovém terénu nebezpečná, ale můžete také poškodit citlivý ekosystém, který se vzpamatovává z povodní.
Kam na houby: mapa výskytu hub
Český hydrometeorologický ústav ve spolupráci s odborníky z České mykologické společnosti začal vydávat na svých stránkách mapu pravděpodobnosti růstu hub. Základem jejich výpočtu je informace o nasycení půdy srážkami v posledních 30 dnech v kombinaci s hodnotami průměrných teplot za posledních 7 dní. V mapě si tak podle barvy jednoduše zjistíte, zda je ve vaší oblasti pravděpodobnost růstu hub nízká, střední či vysoká.
Kde momentálně rostou houby
Z některých, především horských oblastí, už houbaři hlásí plné košíky hub. Pokud hledáte inspiraci, kam se na houby vypravit, můžete si vyhledat interaktivní mapu v internetovém atlasu hub NaturAtlas nebo se přidejte do různých facebookových skupin, ve kterých si houbaři sdělují nejnovější poznatky o nálezech.
- Karlovarský kraj: Zatím nejsou hlášeny žádné významnější nálezy hub.
- Ústecký kraj: Zatím houby příliš nerostou, jsou hlášeny jen skromné nálezy z okolí Sebuzína, Rumburku nebo Kryštofových Hamrů. Nové houby se téměř nevyskytují, zatím jen houby přestárlé a červivé.
- Plzeňský kraj: Jsou hlášeny krásné nálezy kotrčů z okolí Kaznějova, Stříbra i Horní břízy a Švihova u Klatov. V lesích se houbařská sezóna teprve rozbíhá.
- Liberecký kraj: Jizerské hory, v okolí Šámalky a Blatného rybníka zatím jen slabší nálezy hub, v okolí České Lípy houby zatím nerostou.
- Středočeský kraj: Lesy jsou podmáčené a zatím houby rostou jen místy. Na sever od Prahy se objevují růžovky a holubinky, na jih od Prahy zatím houby nerostou.
- Jihočeský kraj: Oblast Šumavy hlásí první plné koše hub a houbařská sezóna je v plném proudu. Vybírejte spíše výše položené oblasti.
- Královéhradecký kraj: Lesy jsou zatím dost podmáčené, první úlovky jsou hlášeny z oblasti Borovnice.
- Pardubický kraj: Růst hub je zatím v celém kraji velmi slabý.
- Kraj Vysočina: V okolí Sněžného a Nového Města na Moravě už se můžete těšit na pěkné houbařské úlovky.
- Olomoucký kraj: Z okolí Pastvinské přehrady jsou hlášeny první houby, ale spíše mimo les. V oblasti Jeseníků rostou houby lupenité i hřibovité.
- Jihomoravský kraj: Zatím nejsou hlášeny žádné významnější nálezy hub.
- Moravskoslezský kraj: Zatím jsou hlášeny jen menší nálezy suchohřibů a holubinek.
- Zlínský kraj: Zatím nejsou hlášeny žádné významnější nálezy hub.
Zdroj:https://info.chmi.cz/bio/mapy.php?type=houby; https://living.iprima.cz/kde-rostou-houby-meteorologove-zverejnili-mapu-ktera-houbarum-zvysuje-sance-na-plny-kos-438306; https://houby.naturatlas.cz/kde-rostou-houby/