Červivé houby: je konzumace pro nás bezpečná

Jakmile se přihlásí počátek léta s dostatečně teplým a občas i deštivým počasím, nastávají pro houbaře pravé hody. Bohužel se k nim přidávají i milovníci hub z řad hmyzu. Pak je to rychlostní závod, ve kterém občas vyhrává houbař, ale mnohem pravděpodobněji hmyz. Přesně řečeno, nejčastěji jsou to larvy mouchy bedlobytky. Ta naklade do plodnice houby vajíčka, ze kterých se vylíhnou larvy, známí bílí červíci, kteří při svém dospívání provrtávají houby křížem krážem. Červi se prožírají houbou směrem dolů, aby se dostali do půdy, kde dojde k dokončení jejich vývoje.

Jsou červivé houby k jídlu?

Plodnice hub, ve kterých se mrská jeden červík vedle druhého asi nikdo do smaženice přidávat nebude, ale pokud se jedná o mírně provrtané houby, které navíc už samotní červíci dávno opustili, pak se do jejich kuchyňské úpravy pustit můžete a klidně i do sušení. Je sice pravda, že v chodbičkách zůstanou po červících maličké zbytky exkrementů, ale jedná se skutečně o miniaturní množství, navíc pro zdraví zcela neškodné. Pro naše zdraví neškodní jsou ostatně i samotní červi.

Pokud se rozhodnete pro konzumaci bedlobytkou napadených hub, pak jednejte rychle. Můžete si z nich klidně připravit smaženici nebo je přidat do bramboračky, ale takové houby nikdy nenechávejte do druhého dne ležet, a to ani v lednici. Červy mírně napadené houby očistěte, nakrájejte na menší kousky a ihned vhoďte do vařící vody a nejméně 20 minut povařte. Houby byste měli všeobecně zpracovávat co nejrychleji, protože každá houba, a tím více houba poškozená červivostí nebo houba rozmáčená, rychle podléhá plísni.

Červivé houby a jejich sušení

Většina houbařům vám řekne, že se červivé houby pro sušení nehodí, což ale není tak úplně pravda. Pokud mírně napadené houby nakrájíte na tenké plátky, pak je můžete rozložit na pečicím papírem pokryté plechy a usušit v troubě, horkým vzduchem. Pomalé sušení na vzduchu se pro červivé houby nedoporučuje.

Křemenáče a bedly mají výhodu

Během vlhkého počasí, kdy bývají plné červů téměř všechny houby v lese, dokonce i velmi mladé plodnice, máme přeci jen alespoň malou naději na nález hub bez hmyzích obyvatel. Takovým bedlám vysokým, pýchavkám, křemenáčům osikovým, liškám nebo i hřibům kovářům se mouchy bedlobytky většinou vyhýbají.

Zdroj:https://zoom.iprima.cz/priroda/cervivost-hub-186500; https://living.iprima.cz/cervive-houby-nechte-v-lese-cervici-nejsou-jedovati-ale-houby-mohou-rychleji-podlehat-zkaze-113243