Tichý zabiják rajčat je zpět: Zvládnete letos ochránit svou úrodu?

Škůdci rajčat: Cizokrajný motýlek makadlovka ohrožuje úrodu

Makadlovka jižní, drobný a nenápadný motýlek, se stal během několika let doslova noční můrou pěstitelů rajčat, především těch, kteří svou úrodu pěstují ve sklenících. Tento invazivní škůdce dokáže způsobit značné škody. Klíčem k úspěšné ochraně rajčat je hlavně prevence, včasné odhalení, a pak také kombinace různých metod boje proti makadlovce. Důležitá je pravidelná kontrola rostlin a čisté prostředí ve skleníku.

Vyzrajte letos na plíseň při pěstování rajčat: dopřejte jim tyto podmínky a budete sbírat obří úrodu

www.nkz.cz

Co je makadlovka jižní a jak ji poznáte?

Makadlovka jižní (Tuta absoluta) je drobný motýlek pocházející z Jižní Ameriky. Do Evropy se dostala až na samém počátku 21. století a v Česku se poprvé objevila kolem roku 2013. Tento škůdce je nebezpečný především pro rajčata, ale může napadat i jiné lilkovité rostliny, jako jsou brambory nebo lilky, ale také durman nebo i okrasný tabák. Makadlovce se nejlépe daří ve sklenících a fóliovnících, kde má nejvhodnější podmínky pro své rozmnožování, ale objevit se může i na venkovních rostlinách.

Dospělí motýlci jsou absolutně nenápadní, mají šedohnědé zbarvení křídel, délku těla jen asi 7–10 mm a dlouhá, nitkovitá tykadla. Největší škody na rostlinách však způsobují jejich housenky. Ty prokousávají chodbičky v listech, stoncích někdy i v nezralých plodech rajčat a mohou způsobit až úplný úhyn rostliny. Za jednu sezónu jsou makadlovky schopné vytvořit 10-12 generací.

Víte, jak správně zaštipovat rajčata? Nepřipravte se zbytečně o bohatou úrodu

www.nkz.cz

Jak nebezpečnou makadlovku poznat?

  • Housenky škodí požíráním listů. Vytvářejí charakteristické nepravidelné chodbičky, tzv. miny uvnitř pletiva listů. Chodbičky jsou nápadné a na první pohled viditelné jako světlé, klikaté stopy. V případě silného napadení listy odumírají.
  • Dospělé motýly můžete spatři především v noci, kdy jsou aktivní. Během dne se většinou zdržují tito škůdci rajčat na spodních stranách listů. Pokud si nejste jisti, jestli se na vašich rajčatech makadlovky vyskytují, můžete použít feromonové pasti, které přilákají dospělé motýly a pomohou tak odhalit jejich přítomnost.

Jak chránit rajčata před makadlovkou? Prevence je základ

  • Čisté prostředí: Ve sklenících je důležité udržovat čistotu a ihned odstraňovat rostlinné zbytky, ve kterých se mohou dospělci i housenky ukrývat.
  • Sítě proti hmyzu: Na větrací otvory skleníku připevněte sítě proti hmyzu, které zamezí vniknutí dospělých motýlů.
  • Střídání plodin: Vyhněte se pěstování rajčat na stejném místě několik let po sobě, aby se přerušil životní cyklus škůdce. Skleníky nechte alespoň přes zimu vymrznout.
  • Feromonové pasti: Lepové destičky rychle odhalí přítomnost škůdce na rajčatech, ale i sníží počet dospělých jedinců, schopných rozmnožování.

Rajčata milují kopřivy: 4 tipy, jak využít plevel ze zahrady jako hnojivo i ochranu oblíbené plodové zeleniny

www.nkz.cz

Jakmile prevence selže, přijde na řadu biologická i chemická ochrana

Do boje proti škůdci rajčat můžete nasadit užitečné organismy, jako jsou dravé ploštice (Macrolophus pygmaeus) nebo parazitické vosy (Trichogramma), které se chovají jako přirození predátoři makadlovek a mohou pomoci omezit populaci škůdce. Přípravky pro biologickou ochranu rostlin zakoupíte v každém hobbymarketu. Pokud je však napadení příliš rozsáhlé, bude nutné použít insekticidy, ale jejich použití je problematické, protože housenky žijí uvnitř listu. Zároveň musíte počítat s dostatečně dlouhou dobou od aplikace insekticidů do sklizně úrody.

Jak makadlovka, její housenka i napadené listy vypadají, můžete vidět v naší fotogalerii.

FOTOGALERIE: Makadlovka, nebezpečný škůdce rajčat
Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada