Jak na nebezpečnou chorobu muškátů: jednejte rychle, můžete přijít o všechny rostliny. Důležitá je dezinfekce

Rozkvetlé muškáty (Pelargonium)
Info ikona

Muškáty pečlivě prohlédněte hlavně před zazimováním, podezřelé rostliny raději odstraňte

Foto: Shutterstock

Co napadá muškáty?

Napadení listů muškátů bakteriální hnilobou (Xantomonas pelargoniae) se týká vesměs všech tržních druhů muškátů a to jak vzpřímeně rostoucích, tak i těch převislých. Napadené rostliny již nelze vyléčit a musí se zlikvidovat, doporučuje se je spálit, aby se bakterie dále nešířila. Rozhodně napadené listy ani rostliny nepatří do bioodpadu či kompostu, ale minimálně do směsného odpadu.

Jak se bakterie na muškátech šíří: pomocí závlahy nebo molicemi

Bakterie se šíří mnoha způsoby, tím nejčastějším je s bylinnými řízky z infikovaných rostlin, dále závlahovou vodou, odstřikujícími kapkami vody, což platí hlavně při pěstování muškátů ve skleníku, nebo je šíří molice. Onemocnění se může vyvíjet pozvolna a projeví se nejpozději do tří týdnů. Bakterie přežívá až rok v půdě v infikovaných rostlinných zbytcích, takže pokud ji objevíte, musíte zlikvidovat všechny její části, i na zemi, pod stolem, atd. Bakterie přežívá i v bezpříznakových matečných rostlinách, takže o ní ani nemusíte vědět, a dokonce přežívá i v planě rostoucích kakostech (Geranium sp.). Bakterie se šíří nejvíce při teplotách od 21 do 29 °C a u rostlin, které jsou přehnojené dusíkem. Takže infikované rostliny mohou být při teplotách pod 21 °C a nad 32 °C, zcela bezpříznakové a jakmile se teploty ustálí, začne se projevovat.

Jak se choroba na muškátech projevuje: prozradí ji starší listy

Příznaky bakteriální hniloby se projevují nejprve na starších listech a za vysoké vzdušné vlhkosti. Na listech se tvoří nejprve drobné, olejovité či průsvitné skvrny, které se postupně zvětšují, navzájem splývají a zasychají. Listy pak odumírají, a to od nejstarších, směrem nahoru. Infikované listy náhle vadnou, hynou, a buď opadávají, nebo zůstávají i několik týdnů připojeny ke stonku.

Jak chorobě muškátů předcházet: důležitá je dezinfekce nářadí

Nejdůležitější je likvidace napadených rostlin, dezinfekce pěstebních nádob, truhlíků a samozřejmě veškerého nářadí, které při výsadbě používáte. Jelikož se bakterii daří ve vlhkém prostředí, pozor si dejte také na množství zálivky, přičemž muškáty zalévejte vždy ke kořenům, nikoliv na listy. K odběru řízků používejte pouze zdravé matečné rostliny, takže pozor na darované bylinné řízky muškátů od souseda, přičemž se doporučuje bylinné řízky odlamovat, neřezat. Rostliny pěstujeme v širokém sponu, abychom zajistili dobrou cirkulaci vzduchu.

Chemické ošetření rostlin: vše může zachránit měď

Možné je také chemické ošetření rostlin v podobě fungicidů, přičemž na bakteriální hnilobu muškátů se používají přípravky obsahující měď, která brání sekundárnímu šíření bakterií. Jestliže tedy byla, a to platí hlavně ve skleníku, tato choroba u některé z rostlin objevena, preventivně se měďnatými přípravky ošetří všechny ostatní rostliny, čímž zabráníme jejímu šíření. Ve skleníku se pak nedoporučuje pěstovat pelargonie alespoň tři měsíce, což je doba, po kterou je bakterie schopna přežívat.

Obecně platí, že starší rostliny jsou méně náchylné k napadení touto chorobou a k pěstování je vhodné upřednostnit rezistentní kultivary, které jsou již v nabízeném sortimentu.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.