Nečekejte, až vám molice zlikvidují zeleninu i vaše pokojové rostliny: jakmile je najdete, nemějte slitování

Molice
Info ikona

Molice jsou nejčastěji ukryté na rubu listu

Molice si rády pochutnávají nejen na užitkových rostlinách, především na okurkách, rajčatech a paprikách ve skleníku, ale nepohrdnou ani pokojovými rostlinami. Jelikož se většinou zdržují na rubu listu, chvíli vám může trvat, než je objevíte. Právě na rubu listu probíhá celý jejich vývoj, od vajíčka po dospělce. Jedná se o savý hmyz, přičemž jak larvy, tak i dospělci vylučují lepkavou medovici, kterou, stejně jako třeba u mšic, prorůstají různé houbové choroby. Sáním listů navíc přenáší různá virová onemocnění.  

Jak se zbavit molice bez chemie: chrání ji voskový povlak

Molice tedy odhalíme hlavně ve chvíli, kdy se, často omylem, dotkneme napadené rostliny. Tito drobní motýlci vylétnou a postupně si začnou zase na rostlinu sedat. Zbavit se jí není úplně snadné a to především z důvodu, že její křídla jsou kryta voskovým povlakem, který ji chrání proti různým, po domácku vyrobených, postřikům.

Důležité je si uvědomit, že molice je tropický škůdce, který není schopen přezimovat mimo vytápěné prostory, takže naši zimu v nevytápěném skleníku nezvládne. Ale, často si molici přineseme domů na pokojových rostlinách, které jsme přes léto letnili venku. Z toho plyne jednoduchá rada, než přenesete rostlinu zpět domů, vždy ji pečlivě, hlavně rub listu, zkontrolujte. A to nejen na přítomnost molice.

Přípravky proti molicím: pomoci mohou vosičky

Různé směsi vyrobené doma, jako je třeba jarová voda či kávová sedlina sice může někdy odradit molice, obzvlášť v případě, že nechcete používat chemii. Jelikož je to ale velmi záludný protivník, do boje vyrazte s chemickými prostředky, např. insekticidy jako je Decis EW 50 či Karate Zeon 5 CS. I v případě těchto přípravků se pro větší účinnost používá smáčedlo, aby přípravek dobře ulpěl na listech. Při jejich aplikaci nezapomeňte ošetřit především spodní stranu listů. Ve skleníku pak můžete zavěsit žluté lepové desky a do biologického boje vyrazte s parazitickou vosičkou (Encarsia formosa), která klade vajíčka přímo do larev molice, kde proběhne vývoj larvy a kukly. Zhruba po 27 dnech se pak vylíhne nová generace vosiček, přičemž jedna vosička klade za den až 15 vajíček, což může být až 300 vajíček za život.  

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.