Černé skvrny na listech růží: jde o nebezpečnou chorobu, které můžete zabránit. Zasáhněte ale včas

Růže je právem nazývána královnou květin
Info ikona

Růže je právem nazývána královnou květin

Růže (Rosa sp.) již dávno nejsou pouze typickou rostlinou pro venkovské zahrady či zahrady anglického typu. Naopak, své fanoušky si získali i na zahradách u moderních domů. Nejčastěji se pěstují růže stromkové nebo na kmínku a vysazují se jak do předzahrádek, tak k blízkosti sezení a oken domu, protože je nač se dívat. Zvolíte-li variantu růže na kmínku, získáte další výhodu v tom, že lze velmi dobře osázet i spodní patro vhodným podrostem, například levandule či nižší trvalky vypadají v kombinaci s růžemi velmi dobře.

Kdy se růže vysazují: podzim je pro výsadbu optimální

Pro nákup a výsadbu růží je optimální právě podzim, jelikož se vlastně jedná o keř, je dnešní sortiment velmi dobře zásobený. Pokud teď růže zasadíte, do zimy stačí krásně zakořenit a v příštím roce vás zasypou svými nádhernými květy. Při výsadbě jim nezapomeňte přilepšit například kompostem nebo některým z podzimních hnojiv. Nově vysazené rostliny na zimu zazimujte, pro jistotu.

Kdy se řežou růže: vše rozhodne zlatice

Lidé často velmi spěchají, nejspíše proto, že jsou natěšeni na jaro, s prořezem růží po zimě. Vy to ale nedělejte a vyčkejte do doby, než začne kvést zlatice (Forsythia sp.), to je totiž ta správná doba, kdy jsou optimální podmínky pro řezy růží a nehrozí, že vám zmrznou.

Co způsobuje černou skvrnitost listů růží? Může za to opět houba

Různé choroby rostlin nám mohou pokazit naši radost z růží, jednou z nich je černá skvrnitost listů. Jedná se o houbové onemocnění, které se často objevuje už na jaře, ale nejvíce vám padne do oka v létě a teď, na podzim. Na jaře nejprve napadá listy v blízkosti povrchu půdy a postupně se šíří i na ty mladší listy. Napadené růže jsou proto už v srpnu úplně holé. Houbu poznáte dle černých skvrn s paprsčitým okrajem.

Jak lze proti černé skvrnitosti bojovat: stačí sbírat napadené listy

Houba přezimuje na napadených listech a proto je velmi důležité, a levnější, takové listy odstranit. Rozhodně je neházejte do kompostu, to byste si zadělali na pěkný problém, ale do směsného odpadu. Náchylné odrůdy v příštím roce již při samém počátku napadení ošetřete fungicidními přípravky, např. Discus nebo Saprol proti houbovým chorobám růží. Až budete hledat vhodného adepta mezi růžemi, zvolte ho mezi rezistentními odrůdami označenými zkratkou ADR.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.