Šetříte na topení? Dejte si doma pozor na vlhkost! Tyhle 3 pokojovky vám ji pomohou regulovat

Vyšší vlhkost v interiéru je v zimě běžná. Trávíme tu víc času, prádlo schne na sušáku místo venkovní šňůře, mnohem méně větráme, a tak se vlhkost drží doma. Letos jsme jí ještě o chlup víc pomohli omezením topení. Netrapte se orosenými okny a nečekejte, až se vám doma začne tvořit plíseň a sáhněte po rychlé přírodní pomoci.

Existuje totiž dost pokojových rostlin, které si ve vlhkém prostředí libují a pomohou vám nadměrnou vlhkost regulovat. Které to jsou?

Ledviník
Info ikona

Kapradiny

Kapradí všeho druhu miluje vlhko a v přirozeném prostředí si lebedí ve stínu hustého pralesního porostu. U nás doma se mu bude líbit v těch nejvlhčích prostorech jako je koupelna. Mezi nejméně náročné patří ledviník ztepilý, krásně vynikne, když ho postavíte jako solitér na zem nebo necháte bohaté listy zazářit na polici nebo v závěsu. Substrát by neměl nikdy vyschnout, ale nesmí být přemokřený, pak by kořeny uhnívaly. V koupelně se bude přirozeně vlhčit i párou, jinde v bytě bude potřeba rosit listy.

Svícník

Až metr dlouhé tenké šlahouny s drobnými srdčitými lístečky zaujmou na první pohled. Svícník sice není vyslověně vlhkomilnou rostlinou, ale je nenáročný na péči i zálivku a dlouho si vystačí jen s vlhkostí ze vzduchu. Ideální pro ty, kdo nezvládají myslet na pravidelné zalévání a udržování vlhkého substrátu rostlin. Svícník by se měl zalévat, až když horní vrstva substrátu vyschne a vláhu si dokáže “vytáhnout” z okolního vzduchu. 

Aby krása rostliny vynikla, postavte květináč dostatečně vysoko na kraj police nebo ho zavěste. Převislé šlahouny můžete jednou za čas ostříhat na požadovanou délku a nechat je zakořenit ve sklenici s vodou. Množení je snadné a velmi jednoduše si vytvoříte bohatou zeleň.

Lopatkovec
Info ikona

Lopatkovec je nenáročná pokojová rostlina vhodná pro začátečníky.

Lopatkovec

Lopatkovec nebo také toulcovku kolumbijsou všichni milujeme. Za málo péče se totiž rychle odmění bohatou zelení a korunuje ji krásnými bílými květy. Navíc čistí vzduch od škodlivin. Je elegantním doplňkem interiéru a když ho dáte do vlhkého prostředí, nemusíte tolik hlídat zálivku. Substrát by měl zůstávat trvale trochu vlhký, v zimě ho určitě nechávejte shora proschnout, ale vláhu umí čerpat i listy. Když jí má málo, rychle zavolá o pomoc povadnutím. Má jednu nevýhodu: všechny jeho části jsou jedovaté, proto se nehodí do domácností, kde jsou všetečné děti nebo domácí mazlíčci.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada