Šetříte na topení? Dejte si doma pozor na vlhkost! Tyhle 3 pokojovky vám ji pomohou regulovat

Vyšší vlhkost v interiéru je v zimě běžná. Trávíme tu víc času, prádlo schne na sušáku místo venkovní šňůře, mnohem méně větráme, a tak se vlhkost drží doma. Letos jsme jí ještě o chlup víc pomohli omezením topení. Netrapte se orosenými okny a nečekejte, až se vám doma začne tvořit plíseň a sáhněte po rychlé přírodní pomoci.

Existuje totiž dost pokojových rostlin, které si ve vlhkém prostředí libují a pomohou vám nadměrnou vlhkost regulovat. Které to jsou?

Ledviník
Info ikona

Kapradiny

Kapradí všeho druhu miluje vlhko a v přirozeném prostředí si lebedí ve stínu hustého pralesního porostu. U nás doma se mu bude líbit v těch nejvlhčích prostorech jako je koupelna. Mezi nejméně náročné patří ledviník ztepilý, krásně vynikne, když ho postavíte jako solitér na zem nebo necháte bohaté listy zazářit na polici nebo v závěsu. Substrát by neměl nikdy vyschnout, ale nesmí být přemokřený, pak by kořeny uhnívaly. V koupelně se bude přirozeně vlhčit i párou, jinde v bytě bude potřeba rosit listy.

Svícník

Až metr dlouhé tenké šlahouny s drobnými srdčitými lístečky zaujmou na první pohled. Svícník sice není vyslověně vlhkomilnou rostlinou, ale je nenáročný na péči i zálivku a dlouho si vystačí jen s vlhkostí ze vzduchu. Ideální pro ty, kdo nezvládají myslet na pravidelné zalévání a udržování vlhkého substrátu rostlin. Svícník by se měl zalévat, až když horní vrstva substrátu vyschne a vláhu si dokáže “vytáhnout” z okolního vzduchu. 

Aby krása rostliny vynikla, postavte květináč dostatečně vysoko na kraj police nebo ho zavěste. Převislé šlahouny můžete jednou za čas ostříhat na požadovanou délku a nechat je zakořenit ve sklenici s vodou. Množení je snadné a velmi jednoduše si vytvoříte bohatou zeleň.

Lopatkovec
Info ikona

Lopatkovec

Lopatkovec nebo také toulcovku kolumbijsou všichni milujeme. Za málo péče se totiž rychle odmění bohatou zelení a korunuje ji krásnými bílými květy. Navíc čistí vzduch od škodlivin. Je elegantním doplňkem interiéru a když ho dáte do vlhkého prostředí, nemusíte tolik hlídat zálivku. Substrát by měl zůstávat trvale trochu vlhký, v zimě ho určitě nechávejte shora proschnout, ale vláhu umí čerpat i listy. Když jí má málo, rychle zavolá o pomoc povadnutím. Má jednu nevýhodu: všechny jeho části jsou jedovaté, proto se nehodí do domácností, kde jsou všetečné děti nebo domácí mazlíčci.

Časopis Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada