Vinice s včelími úly a bylinkové záhony jsou běžnou součástí dukovanského energetického kolosu, neboť tamní jaderná elektrárna považuje všestrannou péči o životní prostředí za svoji mimořádnou prioritu. Podporuje např. zadržování vody v krajině, výsadbu zeleně nebo spolupracuje na ochraně hnízdění sokola stěhovavého.
Pane řediteli, musím se přiznat, že bych vinici u jaderné elektrárny neočekávala. Přijde mi, že je to rarita. Má takový počin vůbec ve světě obdoby?
Máte pravdu, že přímo pod chladicími věžemi jaderné elektrárny se jedná asi o jedinou takovou vinici na světě.
Kdy jste vinici zakládali?
Vinice byla založena v roce 2018 a roste na ní celkem 2 040 hlav révy vinné. Z toho polovina v odrůdě Sauvignon, druhá polovina je Ryzlink rýnský. Obě odrůdy jsou typické pro Znojemskou podoblast, ke které mají Dukovany blízko. Počet hlav symbolizuje instalovaný výkon elektrárny: 4 reaktorové bloky, každý s výkonem 510 MW.
Provoz jaderné elektrárny řídí špičkoví specialisté na jadernou energetiku. V Dukovanech zaměstnáváte také odborníky na pěstování vinné révy?
Tak profesi vinaře v energetice asi opravdu nenajdete. Každá práce vyžaduje potřebnou odbornost, proto o vinici pečují vinaři, ale nevylučuji, že se v budoucnu do některých prací sami zapojíme. Pro nás je to ale hlavně péče o viditelný důkaz, jak dbáme o čisté životní prostředí v areálu elektrárny a jejím nejbližším okolí.
Dukovany patří do kraje Vysočina. Jak se vinné révě na Vysočině daří? Přeci jen je pěstování vína typické spíš pro jižní Moravu?
Dukovany jsou unikátní v tom, že jsou přesně na hranici dvou krajů – Vysočiny a toho Jihomoravského. Takže sem patří. Ale nápad vysázet vinici přišel po tom, co jsme trochu náhodou narazili v katastrálních mapách blízkého okolí elektrárny na území s názvem Vinohrad. Jednalo se o místo blízko Mohelenské hadcové stepi, a tedy i blízko elektrárny. Zdejší kamenitá půda využívá naakumulované teplo ze slunečního záření a díky mírnějším změnám teplot mezi dnem a nocí dochází k lepšímu vyzrávání hroznů a hromadění aromatických látek. Je tedy pro vinohrad velmi výhodná. Tak jsme to zkusili.
Určitě jste již pořádali vinobraní. Jak probíhá?
Ano, je to tak. Vinici požehnal místní kněz a vinice má také své patrony z řad starostů okolních obcí. Na okopávání vinice i pro sběr pak všechny sezveme. V rámci dobrovolnických dnů se do péče o vinici zapojují také naši zaměstnanci.
Takže Jaderná elektrárna Dukovany produkuje vlastní víno? To zní téměř jako sběratelská záležitost. Předpokládám, že má svůj název a etiketu.
Je to tak, víno ale nelze koupit, je možné ho ochutnat při mimořádných propagačních akcích elektrárny a slouží také jako originální dárek pro významné návštěvy elektrárny.
Je vinice veřejnosti přístupná?
Ano, vinohrad je volně přístupný a stal se vyhledávaným turistickým místem. Místo vinice je doplněné o stylovou zvoničku s vyřezávanými reliéfy révy vinné. Výjimečnou atmosféru dotváří také „jaderná stračena“ s nebeskými motivy a blízké včelí úly.
Děkujeme za rozhovor
Zdroje: autorský text