Tajemné kapradiny: Zelené hvězdy, které rozzáří stinný kout každé zahrady
Kapradiny v zahradě nejsou jen zelenou kulisou
Kapradiny v zahradě jsou superhrdinové stínu - odolné, nenáročné rostliny plné překvapení. Miliony let se přizpůsobovaly, aby mohly rozzářit vaši zahradu. Rozhodně to nejsou pouze zelené výplně prázdných míst, ale rostliny s charakterem. Pořídit si můžete kapradiny od jemných s krajkovými listy až po robustní trsy, od světlé limetkové po temně smaragdovou.
Jakou kapradinu si vybrat pro českou zahradu?
Výběr je skutečně široký a každý si mezi nimi může najít svého favorita. Tady pro vás máme pár kapradin, které mohou vaši zahradu obohatit:
- Kapraď samec (Dryopteris filix-mas) je robustní klasickou kapradinou, která zvládne i větší stinná místa. Její svěže zelené listy působí jakoby byly z lesní pohádky.
- Kapradinka laločnatá (Polystichum setiferum) je elegantní krasavice s jemně vykrajovanými listy. Navíc její kultivary s kudrnatými listy, jsou také úplně k sežrání.
- Papratka samičí (Athyrium filix-femina) je lehká, vzdušná a rychle rostoucí kapradina, která je ideální do skupinových výsadeb.
- Pérovník pštrosí (Matteuccia struthiopteris) má vysoké listy připomínající pštrosí pera. Miluje vlhčí místa.
- Netík znožený (Adiantum pedatum) je ideální pro ty, co hledají jemnou rostlinu s černými stonky a vějířovitými lístky.
- Podezřeň královská (Osmunda regalis) tato majestátní kapradina, která miluje vlhko, se hodí k vodním prvkům.
Pozor si ale dejte na hasivku orličí (Pteridium aquilinum), která je invazivní a obzvláště v malých zahradách může způsobit velký problém. Tu si raději odpusťte.
Kde kapradiny pěstovat?
Kapradiny v zahradě i v původní domovině milují stín nebo polostín. Přímé slunce je pro ně noční můra. A proto je ideální na severní stranu domů, jako podrost pod stromy, stinné rohy zahrady nebo chráněná místa. Některé druhy, jako kapraď samec, zvládnou i světlý stín, ale odpolední žár je pro většinu kapradin tabu.
Jakou půdu? Vlhkou a s humusem
Kapradiny v zahradě potřebují půdu, která je humózní, lehce kyselá a hlavně vlhká. Smíchejte proto zahradní zeminu s kompostem, listovkou nebo rašelinou a přidejte do ní trochu písku pro lepší drenáž. Půda nesmí stát ve vodě, ale také nesmí ani vysychat.
Jak kapradiny zasadit?
- Nejprve vykopejte jámu, která je 2x hlubší než kořenový bal kapradiny.
- Na její dno pak dejte vrstvu kompostu.
- Umístěte do jámy kapradinu tak, aby kořenový krček byl na úrovni terénu.
- Nakonec vše zasypte a jemně přitlačte. Rostlinu důkladně zalijte. Kapradiny v zahradě jsou žíznivé.
Zalévejte pravidelně, ale s rozumem
Kapradiny v zahradě milují vlhko, ale nechtějí ve vodě stát. Půda by proto měla být mírně vlhká, ale nikdy podmáčená. V horkých dnech je zalévejte ráno nebo večer a v květináčích častěji kontrolujte, jak moc rychle substrát vysychá.
V případě hnojení kapradin platí, že méně je více
Kapradiny nejsou v zahradě žádní jedlíci, a proto jim na jaře stačí vrstva kompostu nebo listovky kolem kořenů. V případě, že byste je přesto chtěli přihnojit, použijte k tomu slabý roztok hnojiva s nízkým obsahem dusíku. Pozor, přehnojení jim škodí.
Jak o kapradiny v zahradě pečovat?
Kapradiny v zahradě jsou nenáročné. Stačí, když jim na jaře odstraníte staré listy, abyste mohli dát prostor těm nových. Mulčujte rostlinu kůrou nebo štěpkou. Udrží vlhkost a potlačí plevel.
Rozmnožování kapradin v zahradě
Nejjednodušší rozmnožování kapradin v zahradě lze pomocí trsů. Děje se tomu tak na podzim, kdy se rozdělí starší rostliny rýčem a nové části se zasadí. Rozmnožování pomocí sporů je možné, ale je to o velké trpělivosti.
Škůdci a choroby kapradin
Kapradiny jsou odolné. Nicméně i je mohou navštívit mšice nebo slimáci, ale obvykle to naštěstí není velké drama. Důležité je, aby měly v zahradě dobrou cirkulaci vzduchu a nepřemokřenou půdu, aby je nepotkala plíseň.
S jakými jinými rostlinami kapradiny zasadit?
Kapradiny v zahradě si skvěle rozumí s:
- Hosty: Jejich velké listy v dokonalém kontrastu doplňují kapradiny.
- Božíky (Heuchera): S typicky barevnými listy (zelenými, fialovými a bronzovými) vypadají s kapradinami jako z designového katalogu.
- Čemeřice (Helleborus) spolu s kapradinami vypadají kouzelně obzvláště na jaře, když čemeřice kvetou.
- Břečťan nebo trávy pro hustý podrost nebo dynamiku.
- Cibuloviny (sněženky a bledule) jako předskokani kapradin.
- Kapradiny vypadají skvěle pod stromy a keři. Jen je tam musíte pořádně zalévat, protože stromy umí půdu pěkně vysušit.
Kapradiny na balkoně?
Žádný problém. Hlavně ty menší druhy, jako třeba netík znožený, vypadají skvěle i v nádobách. Jen jim tam dopřejte stín, vlhkou půdu a pravidelnou zálivku.