Žebrovice: Tak trochu jiná kapradina. Tyto dva druhy se u nás pěstují nejvíce

Kapradiny do každé zahrady

Důvodů, proč právě kapradiny bychom měli do svých zahrad začlenit, je více. I tak ale nemají své stálé místo v každé zahradě a jedním z důvodů je to, že nebývají tak barevně výrazné jako třeba trvalky nebo keře. Přehlížet tak nádherné rostliny, jakými kapradiny rozhodně jsou, je skoro hřích. Pokusíme se vás přesvědčit o tom, že kapradinám byste měli určitě dát šanci a pokud se mezi jednotlivými druhy nevyznáte, ulehčíme vám to. Vysaďte si žebrovice, které vás rozhodně nadchnou. Jsou stálezelené, odolné, nenáročné a oživí prostor pod stromy nebo stinný kout.

Jaké má žebrovice nároky

Žebrovice, stejně jako většina kapradin, vyžaduje stanoviště v polostínu či světlém stínu. Půdy preferuje mírně kyselé, humózní, dobře odvodněné, což je důležité především v zimě. Půdy spíše vlhké, sucho způsobuje zasychání listů. Žebrovice by mohla růst i na slunci, ale ne na stanovišti, kde slunce svítí po celý den. Na slunném stanovišti musíte žebrovici zajistit pravidelnou závlahu.

Aloisii využijete prakticky, a ještě se díky ní uvolníte: Svojí silnou vůní předčí i samotný citron

www.nkz.cz

Druhy žebrovice, které se pěstují nejčastěji

1. Žebrovice různolistá

Žebrovice různolistá (Blechnum spicatum) je velmi zajímavá, vytrvalá kapradina, která perfektně zvládá naše zimy. Je zajímavá tím, že má dva typy různě vypadajících listů. Neplodné listy jsou převislé až přiléhající k zemi a většinou přezimují do příštího roku. Plodné listy jsou vzpřímené, delší a nepřezimují. Na jejich spodní straně vyrůstají dvě řady výtrusnic s výtrusy, které dozrávají během léta.

U žebrovice pozor na závlahu

Tento druh žebrovice má rád vlhkou půdu, a proto jí v létě musíte dopřávat pravidelnou a dostatečnou zálivku. V zimě ale, byť se jedná o stálezelenou rostlinu, která i v zimě vyžaduje vodu, se zálivkou buďte opatrní a hodně ji omezte.

Kam tento druh žebrovice v zahradě vysadit

Žebrovice různolistá uvítá stinná zákoutí, nejlépe někde pod stromy. Bez problémů jí ale můžete vysadit do nádob, kde ji lze kombinovat s jinými rostlinami. Z vlastní zkušenosti mohu doporučit kombinaci s dlužichou americkou, která se svými krásně, vínově zbarvenými listy spolu s tmavě zelenou barvou listů žebrovice, vytváří velmi působivý prvek.

 

Tabák: Nedoceněná letnička, která vás okouzlí hlavně v noci. Může být ale nebezpečná

www.nkz.cz

2. Žebrovice malá

Žebrovice malá (Blechnum penna – merina) je trochu jiná než předchozí druh. Dorůstá do výšky zhruba 15–20 cm a vytváří hustý, zelený koberec, který potlačuje růst plevelů. Je tedy půdopokryvná a dokáže se šířit pomocí plazivých oddenků, a to až do šířky 100 cm. Dekorativní je svými listy, které jsou při rašení měděno červené a čím jsou listy starší, tím více jsou zelenější.

Žebrovice je velmi dekorativní kapradina a prohlédnout si ji můžete v naší fotogalerii.

 

GALERIE: Žebrovice je netradiční kapradina, která ale zasluhuje vaši pozornost

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada