Co znamená vlastnit japonskou zahradu a jak si ji založit?
Harmonické spojení přírody, estetiky a hlubokého duchovního rozměru, to jsou japonské zahrady. Než opravdu převezme vládu paní zima, pojďme se ohlédnout za podzimem v japonské zahradě, kterou jsem navštívila před jejím zazimováním.
Už při příjezdu k domu Ladislava Brádlera mi bylo jasné, že jsem na výjimečném místě. Pečlivě udržovaná předzahrádka, harmonicky uspořádané rostliny a kameny napovídaly, že za branou nás čeká něco výjimečného. Ladislav mě vítal s úsměvem a provázel zahradou, která na mě působila pozitivní energií. Každý kout má jistě svůj příběh a každý detail odráží lásku k přírodě i tradici. Ponořme se do světa japonské zahrady a její inspirace.
Jaký má zahrada pro vás význam a kdo ji s vámi realizoval?
Zahrada byla založena, navržena a tvořena Denisem Horkým, Simonou Horkou a mnou. Zejména Denis se v budování této krásy našel a studoval všechny detaily, které souvisejí s bonsajemi, úpravami, stříháním a tvarováním jednotlivých rostlin. Měl také spoustu nápadů přímo v terénu. Simona má veliký cit pro design a souhru barev, a společně jsme vše budovali od roku 2009. Myslím, že sama zahrada vypovídá o naší lásce k ní, a pro mě osobně je vztah k zahradě něco jako s úsměvem: „dokud nás život nerozdělí“.
Ladislave, můžete nám představit jednotlivé části vaší zahrady a co vás inspirovalo k jejímu založení?
S přítelkyní jsme v roce 2009 navštívili kolem deseti nabídek na koupi nemovitosti, a tato, přestože byla v zoufalém stavu, vyhrála díky velkému pozemku, i když zahrada byla tehdy v žalostném stavu. Bonsaje jsem obdivoval vždycky, takže nebylo těžké vydat se na trnitou cestu realizace zahrady.
Každý kousek naší zahrady má své pojmenování. Denis vymyslel jednodušší, ale odpovídající rozdělení na:
Kyoshin – Empty Mind, „Vyprázdni duši“
Nejstarší část zahrady, která obsahuje hlavní prvky asijské zahrady, jako jezírko s tekoucí vodou a zenovou zahrádku s japonským altánem.
Oka Made – Up to the Hills, „Do kopců“
Nejnovější část zahrady, dokončená nedávno. Zavede vás na konec k místu, které má simulovat čajovou zahrádku s mechem, maximálním soukromím a bambusáriem.
Minakami – Over the Water, „Přes vodu“
Část zahrady, která vás přivede k prameništi řeky, jenž se dál rozšiřuje a vtéká do moře.
Jak se proměňovala zahrada od zarostlého sadu ke kráse s jezírkem?
Měla vaše zahrada vždy podobu, jakou má dnes, nebo se postupem času měnila?
Původní ovocná zahrada se starými jabloněmi, ořešáky a třešní, zarostlá a nesečená, se každým rokem pomalu měnila. Vždy jsme si řekli, jakou část upravíme, jakou podobu a osazení ta část bude mít. Jsou tu kilometry zahradní netkané textilie, nezbytné proti růstu plevelů, a pod štěrk na chodníčcích několik tun štěrku a kamínků, tři kontejnery pískovcových kamenů, kameny „labáky“ a kameny z lomu v Černém dole. Také první jezírko bylo jinde než dnes, bylo menší a nemělo hloubku. Dnešní jezírko je uzpůsobeno pro přezimování Koi kaprů a karasů, má hloubku 2,20 m a obsah 7 tisíc litrů vody.
Jsou v zahradě prvky, které pro vás mají zvláštní duchovní nebo symbolický význam?
Určitě každá zahrada má své osobité kouzlo a tajemství. I u nás se najdou místečka, kde se člověk zastaví a přemýšlí o tom, co ho přivedlo k realizaci této části zahrady. Moje oblíbené místo je u stromu, který je mou pěstitelskou chloubou. Je to sekvojovec obrovský, vypěstovaný ze semínka (semínko bylo pět měsíců v lednici, týden průběžně v teplejší vodě a vyklíčilo po třech měsících). Dnes má tři metry, 10 let, a vršek už několikrát zkracovaný pro udržení přiměřené výšky. Téměř pokaždé, když jdu okolo, ho pohladím a nahlas pochválím, jak je krásný.
Jak ovlivňuje práce na zahradě váš každodenní život a pohodu?
Vždy jsem si přál mít zahradu jako součást bydlení a života. Během vegetačního období je stále po ruce konev s vodou, zejména pro bonsaje, které jsou po část dne na slunci. Ty se musí dostatečně zalévat, ale i to je radost, protože se člověk kochá pohledem na ty krásné stromečky. Jinak je to o stříhání, stříhání a opět stříhání, ale také o chvílích s kávou pod pergolou či v altánu a naplňování duše pohledy na prknech japonské zahradní scény.
Zvládnou bonsaje zimu venku? Jak je správně ochránit, aby na jaře znovu zazářily!
Jak správně zazimovat bonsaje?
Naše zkušenost je taková, že bonsaje přezimujeme venku, pod pergolou, v přepravkách s možností odtékání vody, i s květináči zasypanými mulčovací kůrou. Protože jsou pod střechou, je třeba je alespoň jednou za měsíc zalít, jinak by uschly. Na jaře vždy znovu krásně obrazí.
Co je třeba udělat v zahradě před zimou?
Se stříháním a úpravami končíme koncem září, v té době také přestáváme krmit venkovní rybky. S prvními mrazíky je třeba vyndat jezírkový filtr, zůstává pouze vzduchování pro bublinky potřebného kyslíku. Kromě několikanásobného úklidu spadaného listí a zalití stromků ke kořenům, pokud je suchý podzim, už není třeba žádná další práce. Je čas užívat si nádherné zbarvení javorů a některých jiných stromů. První prací bude už v únoru sestřih vistárií, které pak bohatě kvetou, pokud ovšem nepřijde silný květnový mráz, jako letos.
Jaká máte doporučení pro ochranu zahrady před nepříznivými zimními podmínkami, zejména mrazy?
Pro vzrostlé rostliny již není moc co vymyslet. Například fíkovník vždy částečně omrzne, aby byl další rok bohatší. Menší a mladší rostliny, včetně azalek a rododendronů, je dobré chránit větvemi jehličnanů, nejlépe smrku. Ovocné stromky je doporučeno natřít v dolní části kmene vápenným mlékem a obalit jemným pletivem proti okusu zvěře, která se může do zahrady dostat, i když není volně spojena s okolní přírodou.
Jak si užít japonskou zahradu v zimním období?
Japonské zahrady jsou považovány za krásné ve všech čtyřech ročních obdobích. Zima je pro Japonce v japonské zahradě stejně krásná jako jaro nebo léto. Existuje mnoho stále zelených rostlin a keřů, které i v zimě, svým kontrastem proti sněhové nadílce, působí ještě zajímavěji než jindy. Sem určitě patří bambusy nebo bobkovišně. A do altánu si můžete sednout i v mrazu, zapálit oheň v irori, což je tradiční ohniště používané uvnitř obývacích pokojů japonských domů, a kochat se pohledem ven, rozjímat a meditovat.
Jak začít s japonskou zahradou? Od designu až po kouzlo vzrostlých bonsají
Jaké jsou základy pro založení japonské zahrady?
Je třeba si uvědomit, že práce na zahradě si žádá tisíce hodin, a doporučuji začít co nejdříve. Trvá několik let, než rostliny, keře a stromy vzrostou do správných rozměrů. Vždyť stáří bonsají může dosahovat i dvaceti let. Skutečnou výhodou je však protékající voda zahradou. Pozemek nemusí být velký, podle toho se následně vymýšlí a buduje design.
Na co si dát pozor při zakládání zahrady, pokud jsem úplný začátečník?
Řekl bych, že zásadní je nadšení pro věc, málokdo si na začátku uvědomí množství práce a potřebných znalostí. Existuje mnoho skvělých knih a spousta informací na internetu, ze kterých lze načerpat cenné vědomosti. Doporučuji také navštívit známé již založené zahrady, abyste si udělali ten správný obrázek. V našem kraji je také bonsajové centrum, kde se zájemci mohou naučit základy stříhání a úpravy bonsají. Pak už je to jen na majiteli, co všechno vymyslí v duchu tradic japonských zahrad.
Ladislave, navštěvují vaši zahradu lidé, kteří hledají inspiraci nebo klid?
Naše zahrada není veřejně přístupná, ale nikdy jsme neodmítli nikoho, kdo měl zájem se na ni podívat. Pojmenovali jsme ji Shiawase – štěstí, které přejeme všem lidem. V loňském roce nás oslovili dva úžasní lidé s žádostí, zda by mohli na naší zahradě uspořádat svatební obřad před tím oficiálním. Byl to nádherný zážitek, kterého se účastnilo 50 svatebčanů.
Děkujeme Ladislavovi za milé pozvání do zahrady plné harmonie, krásy a inspirace a za ochotu podělit se s námi o příběh tohoto jedinečného místa. Přejeme jemu i jeho zahradě Shiawase – štěstí – mnoho radosti, klidu a dalšího rozkvětu.
Milí čtenáři, přeji vám krásné adventní období. Užijte si chvíle rozjímání i radost z příprav na Vánoce. Ať vás provází klid, pohoda a pevné zdraví.
Autor: Romana Prokopová