Pořiďte si pramenný kámen: tekoucí voda vnese do zahrady pohyb, zvuk i osvěžující atmosféru

Pramenný nebo také vývěrový kámen dokáže vnést vodu i do té nejmenší zahrady, nebo dokonce na terasu. Zurčení nebo šum vody, která po něm bude stékat, vytvoří uklidňující atmosféru a zejména v letních vedrech oceníte i příjemné zvlhčení a ochlazení okolního vzduchu. 

Vývěrový kámen ve tvaru koule
Info ikona

Pramenné kameny se nejčastěji prodávají ve tvaru koule.

Jak by měl pramenný kámen vypadat a kam ho umístit

Výběr pramenného kamene je věcí osobního vkusu. Pokud však chcete, aby zapadl do zahrady, volte ideálně místní kámen přirozených tvarů. Povrch kamene by měl být pokud možno členitý, aby voda v pohybu vydávala zvuk. A myslete také na jeho velikost, příliš velké kameny je nutné ukládat pomocí těžké techniky. 

V zahradě umístěte pramenný kámen tam, kde trávíte nejvíce času a můžete si užít svěží vzduch v jeho okolí. Vhodné je i místo, na které máte dobrý výhled – voda totiž přiláká i ostatní obyvatele vaší zahrady. Pokud máte jezírko, můžete kámen umístit přímo do něj, fungovat bude ale i samostatně jako solitér. 

Instalace pramenného kamene je snadná 

Budete-li umísťovat kámen do jezírka, můžete využít už stávající filtraci a čerpadlo, a filtrovanou vodu pomocí hadice směrovat do pramenného kamene. Možností je ale i vlastní čerpadlo pro vývěrový kámen. Kámen uložte buď přímo do vrstvy kačírku na dně jezírka, nebo ho usaďte na betonové patky.  

Hadici vedoucí provrtaným kamenem dobře utěsněte, např. průhledným silikonem, pokud možno tak, aby nebyla vidět. V dosahu je samozřejmě nutné mít zdroj elektřiny pro spuštění čerpadla. Zásuvka musí být připojena přes proudový chránič… Kvůli bezpečnosti však nechte raději přívod elektřiny na elektrikáři. 

Samostatný pramenný kámen se umísťuje do upravené zpevněné plochy, jejíž podklad je dobré izolovat pomocí hydroizolační fólie. Nejčastějším řešením je záchytná nádrž, do níž voda z vývěry na kameni stéká a odkud je do něj za pomoci čerpadla spodem opět vháněna. U menších kamenů se na nádrž pokládá např. hustá mříž, přes kterou stékající voda proteče. Aby nebyla nádrž s čerpadlem vidět, pokládají se na mříž obvykle menší kameny. 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada