Zahradní mlha: ochladí a zvlhčí vzduch v horku a vedrech na zahradě i balkoně

Konec pocitům na omdlení, prachu ve vzduchu a komárům

Jsme teprve lehce za půlkou června, ale počasí nám připomíná půlku prázdnin. Kromě rostlin, které postrádají vláhu, trpí na zahradách i ti, co nemají bazén, jezírko, strom či jiné zastínění, a především ti, co mají k dispozici jen balkon nebo terásku.

Pouze stín či větrák nám ale od pocitu vedra a pocení nepomohou. Nejúčinnější pro pocit svěžesti a proti pocitu na omdlení je vlhčí ochlazený vzduch. Proto je nám tak dobře u vody. Jestliže už vás nebaví obkládat se studenými mokrými kapesníky, máme pro vás úžasný tip, jak se v horku osvěžit. Je jím zahradní mlha.

Její hlavní funkcí je snižování teploty vzduchu a osvěžení, ale také zabraňuje prašnosti ve vzduchu a omezuje výskyt hmyzu a komárů. Dá se položit i mezi rostlinami v záhonech, skvěle se hodí těsně po výsadbě nebo pro zavlažování trávníku po zasetí. Stejně tak je možné ji umístit do skleníku a máte o starost méně.

Vodní mlhou nahradíte bazén nebo jezírko i na balkoně

Pro lidský organismus jsou třicetistupňové a vyšší teploty obrovskou zátěží. A to nejen pro kardiaky. Následkem vysokých teplot jsme podráždění, unavení, a především děti nemusí mít zrovna dobrou náladu. Hrozí přehřátí organismu, úpal i omdlení. Děti si většinou vystačí s mini bazénkem i na balkoně, ovšem nám dospělým se ve škopku příliš koupat nechce.

Naštěstí, v dnešní době vynalézavých a ulehčujících nápadů, se někdo postaral o to, abychom se obešli i bez bazénu nebo jezírka. Zahradní mlha je zjednodušeně řečeno hadice se spoustou drobných dírek, ze kterých vychází jemná mlha. Zvlhčuje okolní vzduch, výrazně snižuje teplotu vzduchu, a lépe se nám pak dýchá.

Ne nadarmo se využívá ve školkách a na zahrádkách restaurací

Natáhnout se u vody, je sen možná každého, kdo ji k dispozici nemá. Jemná mlha nás krásně osvěží a rázem si připadáme, jako bychom si dali sprchu přesto, že na sobě nespatříme kapku vody. Vypouštěná mlha je totiž tak jemná a ihned se odpařuje, že ji okem ani nespatříme.

Přijdeme-li k někomu na návštěvu a o mlze nevíme, začneme většinou brzy pátrat po tom, co dané prostředí tak osvěžuje. Na produktových fotografiích je samozřejmě mlha vidět, ve skutečnosti ale žádné proudy mlhy z hadice nevychází.

Děti často trpí úpalem a přehřátím, proto je to velmi oblíbený prvek školních zahrádek nebo teras. Stejně tak je často využívaná v restauračních zařízeních na venkovních teráskách, kde se slunce odráží, a horko přímo sálá z rozpálených dlaždic. V takových prostorách si pak i přes vedra připadáme naprosto pohodlně.

Instalaci zvládne i dítě, stojí pár stovek a ochladí vzduch o 15 °C

Jelikož jde o jednoduchou zahradní hadici, její koncovka se snadno zapojí na kohoutek nebo k ručnímu postřikovači. Zahradní mlhu seženete v hobby marketech, zahradních centrech nebo třeba na internetu. Dobře fungující začíná už na necelých 200 Kč a propracovanější s nastavitelnými tryskami vyjde kolem 500 Kč. Taková dokáže ochladit okolní vzduch dokonce až o 15°C.

Hadici snadno zavěsíte na pergolu, na slunečník, na balkoně, mezi dvě tyče, prostě kdekoliv vás napadne.

Hledejte pod názvy zahradní vodní mlha, domácí vodní mlha, vodní mlžná brána, vodní mlha na zahradu apod.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada