Pořiďte si solární sprchu a ušetřete za vodu: Praktická vychytávka bez větších investic, která se hodí na chatu i zahradu

Ačkoliv slunce začíná teprve opatrně prohřívat zem, mnoho z nás již přemýšlí, jak si zpříjemnit pobyt v zahradě, až budou sluneční paprsky v plné síle.

Na velkých zahradách je ideálním řešením bazén nebo koupací jezírko. Ty jsou však často finančně nedostupné a proto přistupujeme k levnějším řešením nadzemních nafukovacích nebo samonosných bazénů. I když se výrobci již snaží dělat povrchy bazénů s imitací dřeva nebo ratanu, asi bychom si lhali do kapsy, kdybychom tyto bazény označili jako designové prvky zahrady. Ale jak tedy dosáhnout na vlastní zahradě příjemného zchlazení v horkých letních dnech a přitom se finančně nezruinovat?

Pořiďte si solární sprchu a ohřívejte vodu pomocí slunce!

Solární sprcha je jednoduché zařízení, které slouží pro venkovní mytí. Skládá se ze sprchy a zásobníku na vodu, přičemž k ohřívání slouží sluneční paprsky. Umísťuje se nejčastěji v okolí bazénů nebo naopak slouží jako samostatný osvěžující vodní prvek v zahradě.

Princip solární sprchy je jednoduchý. Základem je černá nádrž, ve které se díky energii slunečního záření ohřívá voda. Vodu spouštíte pomocí kohoutku, ke sprše připojujeme klasickou zahradní hadici. Pokročilé modely mají další funkce jako je např. ohřev pomocí solárních panelů nebo kohoutek pro opláchnutí nohou.

Krásný design a velký zásobník, to je oč tu běží

Zahradní solární sprchy dělíme na dva typy: přenosné a pevně stojící. U přenosných sprch určitě oceníte jejich možnost přemisťování v rámci zahrady díky pevnému stojanu. Jejich nevýhodou je menší zásobník na ohřev vody. Ten by měl být společně s designem hlavním kritériem při koupi solární sprchy. Nejčastější objem zásobníku se pohybuje od 15 do 30 litrů, který vám bude stačit cca na 15 minut sprchování teplou vodou.

Kam sprchu umístit?

Jak již bylo zmíněno, solární sprchu můžete umístit v okolí bazénu nebo naopak jako samostatně stojící prvek, který je součástí kompozic zahrady. Sprcha může být také součástí pergoly, terasy nebo naopak umístěna do skupinové výsadby nižších keřů a trvalek. Kolem sprchy pak volíme trvalky milující vlhké prostředí.

Solární sprcha
Info ikona

Musíte splnit jedinou podmínku!

Aby sprcha plnila svou funkci, musí být umístěna na místě, kde co nejdéle dopadají sluneční paprsky. A jak dlouho se solární sprcha nahřívá? Záleží, jak moc svítí slunce, jak velký objem nádrže má sprcha a na jak vysokou teplotu chcete mít vodu ohřátou. Obecně lze říct, že ohřátí na 40 °C za slunečného dne trvá v řádu hodin.

Zdroj:

https://www.chytryvyber.cz/nejlepsi-solarni-sprchy/

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada