Nejkrásnější kombinace rostlin, kterým nevadí sucho a není s nimi práce

Nechte působit živly a zklidníte svou mysl

Krásná zahrada není jen o krásných květech. Zahrada má být naším soukromým rájem, druhým obývacím pokojem, měli bychom se v ní cítit příjemně a měla by nás uklidňovat, přinášet radost. Právem mají na naši mysl pozitivní účinky právě živly. Pozorování tekoucí vody, dívání se do plamenů v ohništi a své účinky má i sledování květin, listů a trav při závanu větru. Vezměme si například louku plnou lučního kvítí, které se jemně kolíbá ze strany na stranu. Při pohledu na ně se i my začínáme pohupovat v bocích a jsme uvolněnější.

Vytvořte si na zahradě malý osobní ráj, kde se relaxuje jedna radost

Právě proto jsme pro vás vybrali následující rostliny, které nevyžadují přílišnou péči, jsou nenáročné na půdu a velmi dobře se vyrovnají i s dlouhodobým suchem. Skvěle se mezi sebou kombinují, mohou mít i léčivé účinky nebo je využijete jinak. Společně vysazené budou zdobit záhony od jara do jara, jednotlivě mají krásná a zajímavá květenství, přitahují hmyz a přinášejí tím do zahrady život. Důležitou roli zde mají traviny, které se pohybují za větru a předvádí kýžený uklidňující efekt.

 

Nenáročné, svým vzhledem výjimečné, poradí si se suchou půdou a skvěle se kombinují

Kavyl péřovitý (Nassella tenuissima)

Favoritem je právě kavyl péřovitý (Nassella tenuissima), jinak také „ponytail“, neboli koňský ohon: pro své velmi jemné husté konce stébel a květy, dohromady připomínající právě koňský ohon, patří mezi nejoblíbenější traviny vyhledávané pro efekt při závanu větru. Rád se sám i vysemení a není problém si ho doma rozmnožit. Na zimu se ohon sváže provázkem a zdobit zahradu může i v tomto ročním období.

Šalvěj hajní (Salvia nemorosa)

Okrasná rostlina, má nádherné sytě fialové květy, kterými záhony rozsvítí, ale existují i růžové odrůdy a spousta dalších. Skvěle se hodí i k řezu a pokud ji po odkvětu seříznete, vykvete v daném roce ještě jednou.

Třapatovka (Echienacea)

Snad nejoblíbenější je třapatovka nachová, která je navíc využívaná jako léčivá bylina, ale ať už vyberete jakoukoliv odrůdu, nešlápnete vedle. Existují i se zelenými květy, které mají také své kouzlo, ovšem pro vybarvení záhonů se hodí veselejší varianty.

Sporýš klasnatý

Jinak také argentinský (Verbena bonariensis): je sice jednoletou rostlinou, ale dobře se sám vysemeňuje a bude tedy po záhonu i cestovat. Má velmi vzdušnou konstituci a jeho drobnější květenství vykukují do výšky. Právě proto se příliš nehodí pro samostatnou výsadbu, ale do smíšených záhonů. Taktéž se hodí k řezu do vazeb.

Rozrazil (Veronica)

Jeho různě barevná květenství připomínající dlouhé kartáčky perfektně doladí jakýkoliv záhon, ale překrásně bude vypadat i jako solitéra. I rozrazil je možné ustřihnout do vázy.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada