Plánujte bazén na zahradu včas
Na plánování zapuštěného bazénu musíte myslet současně se stavbou domu či zahrady, čím déle totiž budete s rozhodnutím otálet, tím komplikovanější a dražší řešení to pro vás bude. Taková značka ideál je, pokud stavba bazénu probíhá zároveň se stavbou domu, protože můžete využít techniku při terénních úpravách, přičemž právě terénní úpravy se dají v rámci stavby zahrnout do hypotéky. To vám zajistí značnou úsporu vašich financí.
Jaký bazén na zahradu
Pokud nejste odborníkem v oboru a bazény či jiné stavby jsou pro vás španělská vesnice, raději si pozvěte odborníky, kteří těmto věcem rozumí. Ještě před tím, než začnete přemýšlet o zapuštěném bazénu, měli byte si zjistit, zda je podloží v místě, kde bazén bude, vhodné, zda tam není vysoká hladina spodní vody nebo skalnaté podloží. Buď obejděte sousedy, kteří už bazén mají nebo nahlédněte do volně dostupných geologických map.
Zahradní architekt poradí
Možná si říkáte, s čím mi může v případě bazénu pomoci zahradní architekt, ten se vyzná přece jen v rostlinách? Ale, to je právě ta mylná informace, která mezi lidmi panuje. Právě zahradní architekt je hlava studovaná a díky jeho odbornosti si ušetříte nejen čas, ale i nervy a hlavně peníze, které byste mohli zbytečně vyhodit. Zahradní architekt to totiž není jen odborník na rostliny, ale i na zahradní stavby, kam patří i bazény. Má řadu technických znalostí a praktických zkušeností, pomůže vám také zkultivovat okolí bazénu a bazén do zahrady správně začlení tak, aby dobře zapadal do celkové zahradní kompozice. Poradí vám, jak osázet okolí bazénu, jaké druhy rostlin jsou vhodné, aby vše vypadalo co možná nejpřirozeněji, a jak se o vše máte starat, aby bazén byl pro vás potěšením, nikoliv noční můrou.
Kam umístit bazén na zahradě
Vhodné umístění bazénu do zahrady vůči domu je velmi důležitý aspekt. Promyslete si, k čemu chcete bazén využívat, zda pouze k rekreačním účelům, pro vnoučata, k otužování. Tak či tak, bazén vyžaduje osluněnou plochu. Obecně platí, že ideální místo pro bazén je plocha u jižní strany domu, kterou nestíní stromy a zároveň je krytá před zraky sousedů. Někteří odborníci neradi vidí vzrostlé stromy v bezprostřední blízkosti bazénu, kvůli opadu listí, ale záleží, jak moc se chcete věnovat údržbě a zda bude bazén zastřešen nebo ne. O posuvném zastřešení uvažujte zároveň při stavbě bazénu, díky zastřešení si totiž prodloužíte koupací sezónu, a to od brzkého jara až do podzimu. Díky zastřešení také minimalizujete znečištění bazénu spadem listů či jiných nečistot a tím si usnadníte i péči o bazén a vodu.
Naplánujte i okolí bazénu
Tím nejlepším řešením, se kterým vám právě může pomoci zahradní architekt je, když bazén nevypadá jako bazén. Všechny žlábky, kanálky i potřebná technologie jsou pohledově skryty a hladinu rámuje jen dřevěný nebo betonový sokl plynule navazující na plochu s lehátky či terasu. Co se týká výběru vhodných rostlin, vždy je důležité, aby výsadba působila zcela přirozeně, proto je dobré se inspirovat přírodou. Využívají se hlavně různé traviny, rákosí či trvalky.
Bazén plánujte spolu s domem
Tímto postupem rozhodně ušetříte a zvýšíte cenu celé nemovitosti. Využijete totiž nejen architekta, ale i mechanizaci, která se na stavbách používá, díky tomu ušetříte za další dopravu. Ušetříte také za dopravu materiálu jako je štěrk, zemina či odvoz odpadové zeminy. Vše je možné zvládnout v rámci stavby domu.
Zdroj: autorský text
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.