Základní info pro výběr bazénu

Materiál na prvním místě 

Jedním z prvních a nejdůležitějších rozhodnutí je volba materiálu. V nabídce se setkáte s bazénovými konstrukcemi z plastu, laminátu, resp. kompozitu, nerezové oceli a železobetonu. Nejlevnější jsou plastové bazény, které mají zároveň nejkratší životnost (asi deset let). Plast totiž reaguje na výkyvy teplot a konstrukce bazénu se může časem deformovat a prasknout. Naopak nejdražší jsou nerezové bazény. Pro plánování finančního rozpočtu je také dobré vědět, že čím levnější bazén, tím dražší bývají většinou stavební práce.

Umístění bazénu
Info ikona

Bazén naplánujte na slunečné místo v dostatečné vzdálenosti od vegetace. Foto: Albixon

Vysokou pevností a dlouhou životností (40 let) vynikají sklolaminátové bazény, které jsou nabízeny v mnoha tvarech a barvách. Někdy bývají označovány i jako kompozitní, protože se vyrábějí z několika materiálově různých vrstev. Jelikož se vytvářejí v předem daných formách, patří k jejich přednostem absence spojů a svárů. Keramické bazény vypadají elegantně, ve skutečnosti jde ale o laminátové bazény se speciální příměsí přidávanou do jejich jádra. Samotná keramika je příliš křehká. Alternativou a možným kompromisem jsou při hledání vhodného materiálu i betonové bazény vyložené fólií. Při poškození fólie ji stačí vyměnit. 

Optimální rozměry a tvar 

Od zvoleného materiálu se odvíjejí i tvarové možnosti bazénu. K oblíbené klasice patří obdélník, ovál nebo jiný zaoblený tvar. Pamatujte ale, že ledvinovité a podobné bazény se hůře čistí. Vsaďte proto spíše na účelnost než originalitu. Čím složitější tvar bude také bazén mít, tím bude dražší a bude těžší řešit jeho zastřešení.

Oválný bazén
Info ikona

Pro plavání můžete zvolit delší bazén nebo kratší s protiproudem. Foto: Albixon

Velikost bazénu ovlivňují nejen finance a možnosti zahrady, ale i plánované využití. Chcete-li hlavně plavat, pořiďte si bazén o délce min. 12 m nebo nechte menší vybavit protiproudem. Důležitá je i hloubka bazénu. Plavání umožňuje už hloubka 1,2 m, která je zároveň bezpečná i pro děti. Oblíbené je také víceúrovňové dno – u vstupu mělčina a v zadní části větší hloubka. Doplňkem mohou být vnitřní odpočinkové lavice. 

Filtrace a příslušenství 

Kromě výběru bazénové konstrukce je nezbytná i volba filtračního systému, který zajistí požadovanou kvalitu vody. Setkat se můžete s pískovou filtrací a filtrační jednotkou bez potrubních rozvodů. Obecně platí, že správně zvolená filtrace by měla přefiltrovat vodu z celého bazénu za šest až osm hodin a při nadměrné zátěži, resp. vyšších teplotách za tři až čtyři hodiny.

Bazén u novostavby
Info ikona

Nejčastěji pořizovaným tvarem bazénu je obdélník. Dobře se umísťuje a snáze čistí. Foto: Albixon

Pozornost věnujte také údržbě bazénu – úpravě jeho vody a odstraňování nečistot ze dna a stěn bazénovým vysavačem. Dobře čistitelný je zejména nerez a laminát s gelovým povrchem, který dodává bazénu luxusní vzhled. Plast se čistí dobře, dokud je nový. Chcete-li si prodloužit koupací sezonu až na sedm měsíců, investujte do zastřešení bazénu a ohřevu vody.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada