Prohlédněte si zahradníkovu zahradu: je krásná a praktická i v zimě. Základem je bazén pro děti obklopený správně vybranými trvalkami a dobře rozmístěnými kameny 

„Je to zahrada mého kamaráda zahradníka, který má cit pro materiál, detailkompozici. Majitel je mi blízký jako člověk a rád s ním v našem ateliéru spolupracuji. Moje nápady vždy ještě vylepší a dotáhne je o kus dál.  Pozemek jeho zahrady je sám o sobě dobře umístěný, vynikající je napojení na borový háj za plotem,“ říká o soukromé zahradě s rozlohou zhruba 1000 m2 Ferdinand Leffler.

Majitelé si přáli na zahradě muchovníky

Dům byl postaven asi před třinácti lety. Ačkoliv je nadosah domu borovicový les, na pozemku skoro žádná vegetace nebyla. Vyjma jedné borovice sem na přání majitelů architekti ateliéru Flera navrhli především muchovníky. Z trvalek se v místě nejvíc daří kontryhelům, ozdobnicím nebo třeba šalvějím.  

Před začátkem výsadeb bylo potřeba půdu zkultivovat. Kompost doživil zeminu ve všech místech kromě plochy setého trávníku, který zakončují dubové trámy. Kolem vyvýšených záhonů se nacházejí mlatové plochy. Materiál na ně byl dovezen z nedalekého lomu Mořina. 

Lavička u bazénu v ojíněné zimní zahradě
Info ikona

Bazén: v létě sportoviště, teď zrcadlo pro lavičku, trávy a další prvky, které dávají zahradnímu zákoutí zimní podobu.

Velký prostor zahrady zabírá bazén

Velký prostor zahrady a zároveň nejvýraznější zábavu pro tři malé děti nabízí bazén, kde se o čistotu vody stará písková filtrace a sem tam přidaná chemie v tabletách. Ferdinand Leffler k němu říká: „Na této realizaci je vidět, jak dobře se dá do zahrady zakomponovat i poměrně laciný chemický bazén. Dokonce v něm může být voda celý rok. Potřebujete ale kompresor, bazén se musí přes zimu vzduchovat.“ Traviny u bazénu podle něj k vodě prostě patří. Krásně se vlní v letním větru a své kouzlo mají i v zimě, když jsou ojíněné. 

A majitel zahrady dodává: „Jestli bych něco změnil? Asi ne. Možná bych udělal místo bazénu biotop, ale ty jsem před lety pořádně neuměl.“ 

Nejoblíbenější místo se nachází u ohniště

Každá zahrada se vyvíjí spolu s jejími obyvateli. „Moje nejoblíbenější místo je ale pořád u ohniště,“ přiznává majitel a zkušený zahradník v jedné osobě, který se tu rád potkává s rodinou, přáteli i kolegou a blízkým kamarádem Ferdinandem Lefflerem. 

Zdroj: autorský článek převzatý z tištěné verze časopisu Naše krásná zahrada

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada