Zútulněte si zahradu: ačkoli se zahradní sezona chýlí ke konci i dál si ji můžete venku užívat

Obzvláště slunné podzimní dny lákají do zahrady. Stačí rozložit stůl a židle před kulisu z fialových podzimních hvězdnic a žluto- a červenolistých dřevin a trav. Chybět nesmí ani kytice, třeba s posledními jiřinkami. K zútulnění zahrady ale můžete vyzkoušet i další tipy. 

Podzimní dekorace ze zahrady
Info ikona

Podzimní zahrada je plná dekorací. Důležité je to s nimi nepřehnat.

Vodní hladina znásobí krásu podzimní stromů

I když voda už neláká ke koupání, je hladina jezírka stále přitažlivá. Dokáže opticky rozšířit malou zahradu a pořád je v ní na co se dívat: ať už z terasy, nebo ze zahradní lavičky. Výhled na vodní hladinu navíc uklidňuje

I nevelké zahradní jezírko (anebo dobře zvolená nádoba s vodou) se zajímavě začlení do celku: nejen jako kulisa odrážející barevné listy, ale hlavně jako zrcadlo neustále se proměňujícího podzimního nebe, mezi jehož mraky kvete poslední, opozdilý leknín. 

Ozdobte terasu dekoracemi a osázenými květináči

Máte-li v zahradě mochyni, můžete teď její oranžové květní kalichy využít jako lampionky ve světelném řetězu a „rozsvítit“ si jimi věnec spletený z dřevnatých šlahounů plaménku. O další barvy se v něm mohou postarat větvičky břečťanušípky

I s dřevěným žebříkem opřeným o zeď, doplněným poličkami a ozdobeným podzimně osázenými květináči to hezké z podzimu pronikne k vám na terasu. Zvlášť když na podlaze zbyde ještě dost místa pro vázu a růže s oranžovočervenými šípky. 

U dekorací ale pamatujte, že méně je většinou více

Prvky jako sochy, pítka pro ptáky a vodní fontánky pomohou zahradě získat osobité vyznění – samozřejmě za předpokladu, že pro ně najdete správné místo. Dbejte ale na to, abyste s dekoracemi zacházeli spíše umírněně – méně je většinou více. Někdy si lze sochu půjčit „na zkoušku“. 

Vysaďte si do zahrady stromy se zajímavou kůrou

Málokdo pochybuje o významu dřevin v zahradě: dávají jí strukturu, zkrášlují ji malebným růstem, a právě teď ovládají scénu barvami listůplodů. A to není všechno: najdou se i druhy a odrůdy s nápadnou kůrou. Třeba javor šedý zaujme načervenalou loupající se borkou, bílé pruhy má javor pensylvánský a zajímavé „maskování“ parocie perská. 

Vneste do zahrady zářivé barvy některých rostlin

Například vínově červené listy tavoly kalinolisté ’Diabolo’ jsou k nepřehlédnutí. Révovník žláznatý, pnoucí rostlina, na níž od vrcholného léta dozrávají fialové až tyrkysově modré perličkovité plody, zase doroste na opoře do několika metrů. A blahokeř trojtrnný pocházející z východní Asie vnese do zahrady exoticky působící detail: růžovočervené hvězdičkovité kalichy s modrými bobulovitými plody uprostřed. 

Za podzimních večerů je nejlépe u ohně

A když se večer ochladí, je nejpříjemněji u ohně. V trávníku je bezpečným řešením ohniště z kamenných dlažebních kostek. Chcete-li ho využít jako zdroj tepla při grilování, stačí nad něj postavit trojnožku. Ještě jednodušší je rovná plocha z propustného štěrku, na kterou můžete postavit mísu na oheň

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada