Plody dřevitých třezalek vnáší do podzimních kytic drama: barvy a příval plodů prospějí ale i zahradě

Třezalka nevonná (Hypericum inodorum) vznikla zkřížením třezalky bobulovité a třezalky kozlí. Vytváří vzpřímený, 60 až 80 cm vysoký kompaktní keřík s poloopadavými až opadavými tmavě zelenými listy, které po rozemnutí voní. Rostlina je dostupná v několika odrůdách, pro něž jsou charakteristické výrazné žluté květy (o průměru asi 3 cm) s mnoha tyčinkami a červené nebo žluté, bílé či růžové kuželovité plody. Ty zdobí třezalku až do pozdního podzimu a postupně černají

Třezalky s barevnými plody
Info ikona

Plody dřevitých třezalek nemusejí být jen červené nebo žluté, jsou ale nejčatější.

Na podzim zdobí třezalku květy i plody zároveň

Třezalce nevonné se daří nejlépe na slunném místě s nepřehnojenou a propustnou půdou se spíše zásaditějším pH. Rozkvétá v červnu a kvést může až do října. Na podzim se tak lze setkat s keříky, na nichž najdete květy i plody zároveň. Plody třezalky nevonné sice nejsou jedovaté, ale ani jedlé. Mráz zvládá rostlina do cca –25 °C. 

Stonky s plody třezalky se hodí do kytic

Výhony s barevnými plody třezalky se často využívají jako doplněk podzimních řezaných kytic nebo květinových aranžmá. Při nákupu v květinářství si vždy ohlídejte, aby listy třezalky vypadaly čerstvě a plody byly pevné a lesklé. Ve vázách vydrží až dva týdny, jejich stonky však musíte šikmo seříznout a části ponořené do vody odlistit. 

Pro bohaté kvetení třezalku zjara seřízněte

Pro dosažení silných a rovných stonků a následně i bohatého kvetení je nutné na jaře zkrátit výhony třezalky z předchozího roku o třetinu až polovinu jejich výšky. Pěkného tvaru a větší hustoty celého keříku docílíte seříznutím na 10 až 20 cm nad zemí, nejlépe po čtyřech nebo pěti letech. Dřevitou třezalku si můžete také namnožit řízky.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada