Jak si vytvořit krásnou, romantickou zahradu: nesmí v ní chybět rostliny a další nezbytné prvky, které vytvoří klid a harmonii

Láska a romantika, kdo by tato slova neměl v oblibě, že? A co teprve, když po práci můžete relaxovat v romantické zahradě, kde se cítíte nádherně a odkud se vám nechce ani odcházet. Romantická zahrada to není zahrada pro zamilované dvojice, ale pro všechny z nás, kteří se dokážeme zasnít nad rozkvetlým květem, nad poletujícím motýlem nebo roztomilým ptáčkem, který si právě sedl na keř vedle nás. Aby ta pravá romantika byla i na vaší zahradě, nebo jen v menším relax koutku, nezapomeňte vysadit tyto druhy rostlin.

1. Růže

Co by to bylo za romantiku, pokud bychom zapomněli na rostlinu, která sama o sobě symbolizuje lásku. Růže rozhodně patří do každé romantické zahrady a zákoutí a úplně nejvíce se pro navození té pravé atmosféry hodí popínavé či starší, historické odrůdy. Ty vynikají spoustou menších květů, keř je jimi doslova obsypán a většina z nich i krásně voní.

2. Pivoňky

Pivoňky máme zařazené do venkovských zahrad, ale i v romantické zahradě si naleznou své místo. Díky svým obřím květům bývají ozdobou každé zahrady a pokud se o ně budete dobře starat, budou vám na jednom místě dělat radost po mnoho let. Při plánování výsadby ale myslete na to, že se jedná o poměrně rozložité keře, které pro svůj růst vyžadují dostatek místa a kvalitní, kypré půdy.

 

3. Zvonky

Květy zvonků jsou něha sama, aby ale jejich krása vynikla co nejvíce, musíte jich vysadit více k sobě, minimálně 5 kusů. Vysadit je můžete třeba pod růže, protože zvonky koření mělce, kdežto růže hluboko a díky tomu se tyto dvě rostliny nebudou přetahovat o vodu ani živiny.

4. Náprstníky

Hledáme-li nějakou rostlinu, která bude dobře vidět a záhon nám opticky protáhne, pak náprstník je ta správná volba. Jedná se sice o dvouletku, takže řadu let vám na záhoně opravdu nevydrží, nicméně sama se občas vysemeňuje. Je to robustní rostlina, která je sice jedovatá, ale pokud ji nebudete pravidelně konzumovat, o své zdraví se obávat nemusíte. Květy náprstníku mívají obvykle růžovou barvu, ale bývají i bílé, žluté, záleží jen na vás, jakou barvu preferujete a která ve vás probouzí libé pocity. Náprstník bude vděčný za vlhčí půdu na sluníčku i v polostínu.

5. Kakosty

Kakost je vděčná trvalka, která se uplatní nejen jako výplň záhonu, kdy dokáže vytvořit husté koberce květů, ale je okrasou zahrady i na podzim, kdy se většině druhů zbarví listy do červena. A hlavně, je nenáročná a daří se jí v každé půdě.

6. Kontryhel

Velmi krásně vypadá kontryhel v těsné blízkosti kakostů, se kterým vytváří souvislý porost. Kontryhel je velmi fotogenický, zejména pak jeho list s kapkou rosy. Romanticky působí i jeho květy, které se spolu s listy často používají do aranžmá ze živých rostlin. Kontryhel se hodí také pod růže. Nemá rád sucho a úpal, ale budete-li ho pravidelně zalévat, poroste i na plném slunci.

Lavička nesmí nikdy chybět

Nezapomeňte ani na lavičku, ze které budete tu celou krásu vnímat. Vyberte si takovou, která ve vás romantickou duši probouzí, nejčastěji bývá dřevěná s bílým, modrým či červeným nátěrem. Lavičku vždy umístěte tak, abyste měli nejen dobrý přehled po celé zahradě, ale tak, abyste zároveň získali i svoji osobní oázu klidu a byli, pomocí vhodného osázení, skryti před zraky ostatních. Jen tak můžete nerušeně snít.

V romantické zahradě nesmí chybět to nedůležitější

Máte vysázené rostliny, umístěnou lavičku, ale stále to není ono. A právě to ono je pomyslnou třešničkou na dortu. Do romantické zahrady či jenom zákoutí si umístěte něco, co ve vás probouzí lásku a romantickou duši. Může to být nějaký kámen, soška, plastika, vázička či porcelánový trpaslík. Zkrátka něco, na co budete chtít koukat a bude vám při tom dobře.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada