Kvíz: Vyzkoušejte si, zda poznáte, jaký ptáček vám to zpívá na zahradě

Neznám krásnější ráno, než když vychází sluníčko a zpívají ptáčci. Díky tomu máme vždy o něco krásnější den, probouzet se s ptačím zpěvem je totiž ten nejlepší začátek dne. Abychom ale toto privilegium zažívali, musíme ptáčky na zahradě nebo v našem blízkém okolí udržet. A to je možné hned několika způsoby.

Jak nalákat ptáčky do zahrad

Ptáčci milují keře a stromy. Takže máte-li na zahradě jenom plevel a nepořádek, nečekejte, že se zde bude ptákům líbit. Takže vysaďte pár stromů, nemusí to být žádní obři, a několik keřů. Zvláště oblíbené jsou keře okrasné svým plodem, které ptáci vyhledávají jako potravu. Pro ptáčky jsou oblíbené také keře trnité, které my samozřejmě na zahradě vidíme neradi, obzvláště, pokud se zde vyskytují malé děti. Ale pro ptáky jsou trnité keře vyhledávané především jako vhodný úkryt před dravci nebo jako dobré místo pro hnízdění.

Ptactvo přikrmujte jen v zimě

To, že na krmítka sypeme ptáčkům všelijaké dobroty být pravidlem pouze přes zimu, kdy díky nízkým teplotám si ptáčci nemohou přirozeně nalézt potravu. Jiná situace ale nestává v době od jara do podzimu, kdy už mají k dispozici pestřejší sortiment potravy. Není proto třeba jim neustále plnit krmítka. Právě drobné ptactvo nám v zahradě pomáhá v boji proti škůdcům, takže mít je na své zahradě je pro nás jedině výhrou. Nikdy ale nezapomínejte na vodu, nemusíte kupovat žádná předražená speciální pítka, ale bohatě postačí větší podmiska pod květiny, kam umístíte pár kamínků a vodu budete pravidelně měnit.

Kvíz prozradí vaše ornitologické znalosti

Do našeho ptačího kvízu jsme ukryli fotografie 10 ptáků, které běžně můžete vidět na svých zahradách nebo třeba jen při toulkách přírodou. Vyzkoušejte si, jak na tom s jejich poznáním jste, možná se budete divit, jak vám opeřenci zamotají hlavu.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada