Nádherný trvalkový záhon bez květů: trvalky okrasné listy mají rozhodně co nabídnout. Vysaďte si tyto druhy a sousedé puknou závistí

Trvalkový záhon vyžaduje harmonii

Trvalkové záhony neodmyslitelně patří do našich zahrad, a to především do těch venkovských nebo těch menších, kam není možné vysadit kvůli nedostatku místa dostatek keřů. V zahradní architektuře zaujímají rostliny s okrasnými listy důležitou součást sortimentu, ale samozřejmě, ani s nimi by se to nemělo přehánět. Důležité je, aby všechny druhy, ať již ty s okrasnými listy nebo květy byly společně v určité harmonii. Jen díky tomu totiž vznikne ta nekrásnější podívaná.

Trvalky s okrasnými listy jsou zajímavé

Tyto druhy rostlin jsou zajímavé nejen poměrně širokou barevností listů, ale také jejich tvarem, texturou a mnohdy i zajímavými květy. Mnozí zahradní architekti na druhy s výraznými listy sice zanevřeli, protože díky své barevnosti jsou poměrně výrazné a mnohdy mohou působit rušivým prvkem celého záhonu. Ale pokud vyberete ty správné druhy a zkombinujete je s jinými trvalkami, výsledek bude dokonalý.

 

Trvalky v barevném záhonu

Pro naše oko je důležité, aby trvalkový záhon byl v celkové barevné harmonii. Takže, pokud se chystáte vysadit hodně pestrolisté druhy se svítivými listy, často v červených, oranžových či žlutých odstínech, s těmi raději buďte opatrní. Hlavní kostru každého záhonu by měly tvořit druhy v zelených tónech, mezi které se hodí ty více barevnější. Zelená barva uklidňuje, myslete tedy na to, že v barevném záhonu musí být také dostatek rostlin s čistě zelenými listy.

Trvalkové záhony vyžadují vaši péči

Co se týče náročnosti na péči, tak i v případě trvalek okrasných listem je minimálně v prvních letech důležitá pravidelná zálivka, kde si můžete vypomoci instalací kapkové závlahy. Většina druhů trvalek nebývá zase tak náročná na pravidelné hnojení, ale jednou za čas je dobré, pokud jim nějaké živiny dodáte, přece jen, porostou na jednom místě více let, tak ať mají z čeho žít. Hnojivo postačí 1 až 2 x ročně, více není třeba. K udržení dostatečné vlhkosti je dobré použít jako pokryv půdy mezi trvalkami mulč, nejlepší je klasická dřevní štěpka. Ten musíte pravidelně doplňovat.

 

Nejvhodnější druhy trvalek

Současný sortiment trvalek okrasných listy je velmi pestrý a vy si tak najdete trvalky jak na slunce, tak do stínu či do míst s vyšší hladinou spodní vody. Ať již si vyberete mezi druhy trvalek, které mají zajímavě tvarovaný list nebo jsou různě barevně panašované, vždy pamatujte na to, že tyto rostliny musíte, pro zachování harmonie, vysazovat opatrně. Neměly by být kostrou celého záhonu, ale spíše doplňkem k trvalkám ostatním. Dobrou práci odvádí trvalky se stálezelenými listy, například kopytník evropský, bergenie nebo některé druhy škornic. Mezi krásné trvalky, které jsou okrasné svými listy, a navíc mají i krásné květy, patří rozhodně všechny druhy dlužich, hosty nebo modře kvetoucí pomněnkovec, především jeho kultivar ´Jack Frost´.

Trvalky vybírejte i mezi méně častými druhy

Za zmínku rozhodně stojí i další, méně často používané trvalky okrasné květem i listem. Mezi ně patří rodgersie jírovcolistá, pérovník pštrosí, hakonechloa, mitrovničkasrdcolistá, čemeřice černá, plicník lékařský. Krásnými listy i květy, které lze použít do aranžmá ze živých rostlin, se pyšní třeba kontryhel měkký či čistec vlnatý.

Na traviny nezapomeňte

Plánujete-li trvalkový záhon, ať již z druhů okrasných květem či listem, nikdy nezapomeňte vysadit přímo mezi trvalky pár okrasných travin. Ty totiž celý záhon zjemní a provzdušní. Navíc vám budou dělat okrasu i v zimě. Mezi ty časté traviny patří například dochany, nízké kultivary ozdobnic, ostřice, bezkolenec nebo červeně zbarvená travina lalang válcovitý.

Zdroj: autorský článek

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada