Kvíz: Také již vyhlížíte jaro? Otestujte se, zda na 100% poznáte všechny posly jara

Rostliny jsou důležitou součástí přírody a první známky probouzejícího se života po zimním útlumu působí radost snad všem bez ohledu na věk a pohlaví. Takzvaní poslové jara jsou rostliny, které se objevují na konci zimy a na začátku jara (obvykle na začátku března). Mezi nejznámější jarní rostliny, které si často razí cestu ještě skrz sněhovou pokrývku, patří bledule jarní a sněženka podsněžník. Tyto drobné květiny znají děti již v mateřské školce.

Mezi první posly jara patří bledule a sněženka

Bledule jarní patří mezi první jarní rostliny. Tyto rostliny rostou v lesích, na loukách a podél cest a silnic. Bledule jarní mají malé květy bílé, žluté a modré barvy. Rostlina obsahuje toxické alkaloidy. Požití části rostliny (zejména cibule) působí otravu, která se projevuje nevolností, zvracením, průjmem. Bledule jarní patří podle zákona o ochraně přírody a krajiny mezi zvláště chráněné druhy rostlin a proto je chráněna ve všech svých podzemních a nadzemních částech a všech vývojových stádiích; chráněn je rovněž její biotop.

Sněženka podsněžník zároveň s bledulí vyrůstá a vykvétá často ještě za sněhové pokrývky a to někdy již v únoru. Jedná se typického zástupce předjarních druhů rostlin a patří mezi jednu z nejznámějších rostlin brzkého jara vůbec. Stejně jako bledule je tato rostlina díky alkaloidům toxická a podle zákona o ochraně přírody a krajiny patří mezi zvláště chráněné druhy rostlin. I když se může zdát, že na jaře vidíme sněženky snad v každé zahradě, ve volné přírodě je jejich výskyt velmi roztroušený a mnoho původních lokalit bylo zejména v nižších polohách zničeno lidskou činností.

Zlepšete si náladu s naším jarním kvízem 

Rostlinní poslové jara jsou důležitou součástí přírody i našich životů. První jarní květy nám přinášejí naději, optimismus a radost a ukazují nám, jak důležité je chránit a respektovat přírodu. Vycházejme tedy do přírody, užívejme si krásu prvních jarních paprsků a rostlin, a buďme plní naděje a optimismu i v dobách, kdy se zdá, že je všechno špatné. A pro lepší náladu, můžete vyzkoušet i náš kvíz. Určitě si povedete skvěle!

Zdroj: kvetenacr.cz

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada