Jak zabavit děti v chřipkovém období: Nechte je naplánovat Vaši zahradu od A do Z. Snadné tipy, jak na to

Nechte dětem vytvořit plán zahrady snů

Nakreslete půdorys vaší zahrady (alespoň na formát A3) a umístěte do něj dům a zahradní prvky, se kterými již nelze v budoucnu hýbat (terasa, skleník, bazén, sušák apod.). Vše zobrazte tak, aby to bylo pro Vaše potomky pochopitelné. U malých dětí si vyhrajte s barvičkami, u větších můžete použít popisky. Snažte se více méně zachovat měřítko prvků vůči rozměru zahrady. Pokud nemáte představu, jaký tvar a rozměry Vaše zahrada ve skutečnosti má, rozhodně nemusíte venku běhat s metrem. Stačí, když se navštívíte webové stránky katastru nemovitostí, vyhledáte si svou parcelu a přímo na stránkách změříte (v levém dolním rohu naleznete symbol pravítka).

Plán zahrady děti
Info ikona

Zkuste letos svěřit plánování zahrady do rukou Vašich dětí.

S dětmi si nad připravenými podklady sedněte a chvilku si povídejte, jak by měla vypadat jejich vysněná zahrada: co vše by na ní mělo být, co by chtěly pěstovat, co se jim na současné zahradě třeba nelíbí. Pak už stačí vzít do ruky pastelky a všechny vysněné věci do plánku nakreslit. Na okraje papíru pak mohou děti znázornit „konkrétní“ podobu toho, jak má daný prvek vypadat (růžový domeček, modrá skluzavka, jezírko s kapry apod.) Na konci činnosti si o projektech popovídejte a na jaře zkuste některé dětské nápady v zahradě realizovat.

 

Lego
Info ikona

Pomyslný plán zahrady můžete vytvořit i s mnohem menšími dětmi. K plánování vám skvěle poslouží kostičky Lega a vysněná dětská zahrada bude rovnou ve 3D.

Udělejte si vlastní katalog rostlin

Ačkoliv to může znít nezáživně, nad seznamem rostlin pro vaši zahradu se děti stoprocentně zabaví. Jediné co k tomu potřebujete jsou zahradnické časopisy nebo katalogy zahradnických center (např.Starkl).  Pak už stačí jen čistý papír, nůžky, lepidlo a váš soukromý katalog rostlin může začít vznikat. Nechte děti, ať si z časopisů vystříhají vše, co by se jim na zahradě líbilo. Vy pak můžete z této inspirace čerpat a na jaro připravit funkční osazovací plán.

Osobní katalog mohou děti samozřejmě doplnit o vlastní obrázky. Chtějí-li pěstovat třeba rajčata, vystřihnou si z katalogu obrázek rajčat, nalepí ho na papír a mohou dokreslit i pokrm, který z nich mají rády.

Katalog s dětmi
Info ikona

Lepit vlastní katalog rostlin zvládnete i z postele.

Zasaďte s dětmi semínka a pozorujte

Zatím je samozřejmě ještě brzy, ale období viróz zdaleka nekončí a tak, až přijde správný čas, můžete s dětmi začít pomalu předpěstovávat rostlinky, pro které jste se ve vašem plánu rozhodli. Naučte děti správně připravit rašící prostředí a nechte je se o semínka starat. Uvidíte, jak budou na jaře nadšené, že si mohly na zahradu vysadit rostlinu, kterou „vypiplaly“ od semínka. Ideální je na zahradě vytvořit například vyvýšený záhon, který bude pouze z rostlin, které si děti přes zimu vypěstovaly. Bude to jejich první vlastní zahrada!

Výsev s dětmi
Info ikona

Naučte své děti pěstovat rostliny od semínka po dospělou rostlinu.

Vytvořte si na jaro cedulky do záhonů

Tuto činnost můžete s dětmi provozovat bez ohledu na roční období. Popusťte uzdu fantazii a vytvořte si originální cedulky na všechny záhony, truhlíky a třeba i jednotlivé rostliny.

Využít k tomu můžete tyčky od nanuků, samoschnoucí keramickou hmotu, kterou běžně seženete v každém papírnictví, překližku, korkové špunty, staré vařečky nebo lžičky, kamínky, víčka od kávy, a mnoho dalšího.

Pokud vlastníte doma laminovačku, můžete nechat děti nakreslit cedulky na čtvrtku a poté je zalaminovat. Nesmíte samozřejmě bazírovat na stoprocentní trvanlivosti. Ale za chvilku klidu a následného nadšení dětí to určitě stojí!

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada