3 netradiční druhy zeleniny, které stojí za to letos vyzkoušet vypěstovat

Ačokča (Cyclanthera Pedata)

Tvarem připomíná zelenou mini papriku, chutí je mezi paprikou a okurkou. Na rozdíl od typických okurek ale není náchylná na plísně, takže vám na záhoně vydrží klidně až do prvních mrazíků. Hodí se ke konzumaci za syrova, skvěle osvěží saláty nebo poslouží jako zeleninová příloha k večeři, spousta lidí ji ale využívá místo papriky do leča nebo zavařuje jako okurky. Plody se sklízí malé, do velikosti 5 cm, dokud mají malá a snadno konzumovatelná semena. Ve větších plodech už jsou tvrdá a je potřeba je vykrojit.

Ačokča je na pěstování nenáročná. Bude si sice libovat v prokypřeném a vyhnojeném záhoně a ocení důkladnou zálivku, ale zároveň se dokáže srovnat s méně příznivými podmínkami a poroste kdekoliv. Hlavně ji nenechte zarůst plevelem, to by se jí nelíbilo, a poskytněte jí rozložitou oporu. Je to liána, která potřebuje prostor, kde se může pnout. Když necháte plody přerůst, velmi jednoduše získáte černá semena pro výsev v příští sezóně.

Cucamelon
Info ikona

Myší meloun (Zehneria scabra)

Mexická okurka, cucamelon, mini okurka… Myší meloun má spoustu jmen, vždy se ale jedná o stejnou zeleninu s malými plody na pohled podobnými klasickému vodnímu melounu v mini verzi. Chuťově překvapí neotřelou svěží chutí připomínající salátovou okurku s limetou a je skvělým doplněním letních salátů. Někdo cucamelon zavařuje na kyselo jako okurky nakladačky.

Pěstování je nenáročné a podobá se klasickým okurkám. Semena předpěstujte v dubnu, abyste mohli na stanoviště vysadit ve druhé polovině května pěkné sazeničky, které během růstu ocení oporu. Oproti klasickým okurkám jsou mexické miniokurky méně náchylné k plísni, ale při vhodném prostředí vůči ní nejsou úplně imunní. 

Mochyně peruánská
Info ikona

Mochyně peruánská (Physalis peruviana)

Suché lampionky ukrývající žlutý plod vypadající jak malé rajče a patří mezi největší zásobárny vitaminu C, které si můžete vypěstovat na zahradě. Mochyně peruánská chutná sladkokysele, krásně voní a skvěle funguje jako ozdoba salátů nebo koktejlů. Zároveň vás bude lákat k ochutnání samostatně při každé procházce zahradou.

Na rozdíl od příbuzné s oranžovými lampionky, kterou je “židovská třešeň” (Physalis alkekengii) se u nás pěstuje jako jednoletka a neslouží k dekoračním účelům. 

Pěstování mochyně zvládnou i začátečníci. Předpěstované sazenice vysaďte na finální stanoviště ideálně ve chvíli, kdy už nebudou hrozit přízemní mrazíky a dopřejte jim oporu v podobě tyčky. Jestli mochyně peruánská něco nesnáší, je to vítr, snadno se poláme. Jinak si bude lebedit v propustné půdě a pod vrstvou mulče, aby měly kořeny stále dostatek vláhy.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada