Naplánujte si nedbale elegantní trvalkový záhon. Pomůže vám pravidlo zlatého řezu

Trvalkový záhon by neměl být nádherný pouze v detailu jedné rostliny nebo malé skupiny rostlin, ale měl by umět dotvářet celistvostharmonii zahrady a její estetickou komunikaci s navazující krajinou nebo jiným okolním prostorem.

Před realizací záhonu promyslete celou zahradu

Nejprve trocha teorie: trvalkový záhon je plocha osázená trvalkami, tedy rostlinami, které na daném stanovišti vydrží několik let. Stromykeře tvoří základní dlouhověkou kostru zahrady, kterou pak trvalky dál rozvíjejí, a v některých částech dokonce časem přebírají i hlavní úlohu. Jinak řečeno, i trvalky mají moc vytvořit zákoutí a stěny zelených pokojíčků. Nemá tudíž smysl vymýšlet záhon, pokud nemáte dobře rozmyšleno, jak bude vypadat celá zahrada. 

Při plánování výsadby počítejte s okolním prostorem

Než začnete s promýšlením záhonu, uvědomte si několik následujících věcí. Je záhon jednostranný, či vícestranný – tedy budete kolem něj chodit víceméně kolem dokola, nebo je u nějaké stěny? Sledujte také putování slunce během dne. Je možné, že záhon na jižní straně leží kvůli přilehlým stavbám a vzrostlým stromům většinu dne ve stínu...

Nedbale elegantní záhon vytvoříte napodobením přírody

Pomůže vám také pravidlo zlatého řezu. Lapidárně řečeno: vyhýbejte se přesným polovinám nebo něčemu, co se jim hodně blíží. Snažte se napodobit přírodu v její nedbalé eleganci. Navrhujte a plánujte s poměry vzdáleností 1:3 nebo 1:5, případně 1:8

Rostliny vysazujte ve větších skupinách a opakujte je

Vytvářejte větší skupiny rostlin jednoho druhu, a ty několikrát zopakujte, resp. danou skupinu rostlin vysaďte na pozemku víckrát. Ve většině zahrad se tento princip bohužel podceňuje, ba co hůř, nepoužívá se vůbec. 

Trvalky vybírejte podle barvy, velikosti a proměnlivosti

Vždy vybírejte jen z takových rostlin, kterým podmínky vaší zahrady vyhovují. Pak teprve zohledněte barvu květů – barvy mohou být dynamicky kontrastní (komplementární – v barevném kruhu se nacházejí naproti sobě) nebo harmonické (analogické – v kruhu barev jsou vedle sebe). Počítejte také s dostatkem prostorutrvalky rostou nejen do výšky, ale i do šířky, a uvědomte si rovněž, že vytrvalé rostliny nevypadají celý rok stejně, ale s postupem sezony se mění. 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada