Ikebana: trocha japonského umění u vás doma. Vyrobte si ji dle návodu od profesionální floristky

Mezi ikebanou a aranžováním rostlin je velký rozdíl

Ikebana je tradiční japonské aranžování rostlin, které má jasně daná pravidla. Jakmile nejsou dodržena, nejedná se nikdy o ikebanu, nýbrž o pouhé květinové aranžmá. Původ slova ikebana pochází z japonských slov IKE neboli uchovat při životě či oživovat, a HANA čtěme bana, což značí květinu či větev. Dřívější pojmenování ikebana znamenalo cesta květin. Základním rozdílem mezi běžným aranžováním rostlin a japonským uměním je pochopení poslání květinového aranžmá. Naše kultura chápe aranžování květin především jako tvůrčí činnost, kterou vyvíjíme je proto, abychom si jimi zkrášlili naše domovy. Japonec tvořící ikebanu spatřuje hlavní význam květin upravených ve váze v tom, že je může pozorovat, rozjímat nad nimi a meditovat.

Umění ikebany předává pouze mistr z generace na generaci

Umění ikebany je zaměřeno na vyvolání pohody a pocitu duševního klidu a je významně ovlivněno tradicí a symbolismem. Pokud u nás tvoříme ikebanu, nikdy nedosáhneme takového rozpoložení mysli, s jakým k aranžování květů přistupují právě Japonci.

V Japonsku existuje několik škol, kde ikebanu vyučují a každá z nich má svá vlastní pravidla pro aranžování rostlin. Veškeré znalosti v dané škole předává žákovi vždy mistra, přičemž tyto znalosti se pak předávají dále z generace na generaci. Funkce mistra je dědičná a do 60. let 20. století se mistrem mohli stát pouze muži, změna nastala až koncem 19. století, kdy se mezi žáky začaly objevovat i ženy.

Jak se dělá ikebana a co vše potřebujete k její tvorbě

Velmi důležitou pomůckou, bez které se při ikebaně neobejdete je kenzan neboli ježek, jedná se o kovovou podložku s ocelovými ostny, do které zapichujete jednotlivé stonky či větve, a díky které vše drží přesně tam, kde potřebujete. Kenzan zakoupíte ve floristických potřebách a výhodou je, že ho můžete používat pořád dokola. Jakmile nemáte kenzan, ale vypichujete do aranžovací hmoty, nejedná se o ikebanu, nýbrž vždy o aranžování rostlin.

Tyto 3 prvky musíte při ikebaně dodržet, jinak to není ikebana

Aby byla ikebana ikebanou, musí zde být jasné tři prvky. Prvním prvkem bývá nějaký výrazný květ či stonek a jmenuje se obloha (shin). Druhým prvkem bývá další květ, list či kámen se jmenuje člověk (soe) a poslední prvek je země (hikae), kterou může symbolizovat třeba mech nebo jen voda v misce. Někdy bývá ještě dodána zeleň (džúši), která ale nesmí narušit základní tři prvky. Všechny tři prvky musí být uspořádány dle jasně daných pravidel a na první pohled musí být jasně patrné, co který prvek symbolizuje.

Typy ikebany záleží na použitém materiálu

Není ikebana jako ikebana, existuje několik typů ikebany a pro vaši potřebu možná využijete některý z níže uvedených.

Morimono je možno přeložit jako „cokoliv v misce“ a jedná se o kompozici s květy a plody na plochých nádobách (například talíř, tác), které z poloviny až dvou třetin zůstávají volné.

Nageire je typ ikebany, kdy se květy vkládají do vysokých váz a při jeho výrobě se využívají kromě květů hlavně větvičky.

Kakebana je typ závěsné ikebany, kdy rostliny se aranžují do závěsných nádob z bambusu či keramiky.

Oshibana je ikebana vyrobená ze sušeného materiálu, především rostlin.

Keishiki je kompozice z lučních květin a hlavním úkolem je navodit venkovskou atmosféru.

Mini-ikebana je kompozice založená na použití pouze jednoho květu.

Jak vytvořit ikebanu krok za krokem dle naší floristky  

1. Vyberete si vhodný rostlinný materiál, který závisí na tom, jaký typ ikebany budete vyrábět.

2. Veškeré rostliny ošetřete, tzn. odlistěte, případně odtrňte a seříznete dlouhým, šikmým řezem. Jedná-li se o chryzantémy, stonek pouze zalomte přes nůž. Používáte-li dřeviny, i ty se musí pořádně zásobit vodou, takže zhruba 2 cm od konce větve nožem odstraníte kůru a ve dřevě uděláte zářez přes celou délku větévky. Vložíte do vody, která by měl být odstátá.

3. Připravíte si vhodnou nádobu, kterou případně očistěte a doprostřed nádoby umístěte kenzan.

4. Začněte aranžovat, vše do kenzanu zapichujete, první přijde výrazný květ, který bude označovat oblohu, níže další květ jako člověk a buď použijete nějaký mech, jako prvek zemi, nebo do nádoby napustíte vodu, i ta prvek země splňuje.

5. Jakmile máte naaranžováno, ještě jednou zkontrolujte postavení jednotlivých prvků, očistěte nádobu a ikebanu postavte na místo, kde ji budete moci obdivovat.

 

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada