Chryzantéma: královna podzimní zahrady

Jméno chryzantém je odvozeno od rodu Chrysanthemum, do něhož dříve náležely. Dnes jsou řazeny do rodu listopadka, latinsky Dendrathema. K nalezení jsou ale stále spíše pod původním názvem. 

Chryzantéma: trvalka mnoha podob 

Chryzantémy nabízejí velké množství odrůd, které se liší velikostí, tvarem a barvou květů. Vybrat si můžete např. velkokvěté jednoduché nebo polokulovité kultivary, kulovité odrůdy nebo variety s deštníkovitými, pomponkovitými, polopomponkovitými nebo baletkovitými úbory.

Kvetoucí listopadka
Info ikona

Chryzantéma pochází z Číny a Japonska, kde se stala dokonce symbolem císařského rodu.

Foto: Shutterstock

Velkokvěté chryzantémy lze využít jako dominantní květiny, použití drobnokvětých nebo pomponkovitých je všestranné. Snadno pěstovatelné větvené venkovní chryzantémy bývají nezřídka označované jako záhonové. 

Co potřebují chryzantémy

Vše, co chryzantémy potřebují je možné shrnout do následujících slov: dostatek prostoru, slunce a propustná půda. Vhodné je rovněž místo chráněné před větrem a u vyšších odrůd také opora. Ke květu chryzantémy přivedete pravidelným přihnojováním hnojivem s vysokým obsahem draslíku a zaštipováním. Rostliny mohou někdy trpět škůdci.

Po řezu už chryzantémy nerozkvetou

Rozhodnete-li se pro nákup řezaných chryzantém, vybírejte jen rostliny s plně rozvitými květy. Poupata chryzantém se totiž po řezu již neotevřou. Stonky šikmo seřízněte a odstraňte z nich listy, které by jinak zůstaly pod vodou. Vodu rostlinám měňte každé dva nebo tři dny – vydrží pak ve váze i dva týdny. Pozor, chryzantémy do vody uvolňují látky, které zkracují životnost jiných rostlin v kytici.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada