Je to trochu paradox, protože právě štědrovečerní stůl bývá nejplnější. Tradice velí, že od něj nesmí nikdo vstát, a tak je od začátku v obležení skleniček, talířů, příborů i veškerých dobrot. Na dekorace nezbývá tolik místa a spousta lidí se uchýlí jen k adventnímu věnci, který už je nezřídka na konci své životnosti. Jenže tradice také velí, že by na stole neměla chybět živá květina… Jestli letos řešíte stejně jako spousta jiných rodin každou korunu, potěší vás, že tahle položka nemusí nijak zatížit váš rodinný rozpočet.
Jak by měla vypadat květinová dekorace na vánoční stůl
Pravidla jsou velmi volná a je jen na vás, jestli se pokusíte květinovou dekoraci barevně a stylově sladit s nazdobeným stromečkem nebo se vydáte úplně jiným směrem. Zásadní je, aby štědrovečerní hostinu dokreslovala, nebyla příliš velká a nikomu nepřekážela ve výhledu na ostatní. Jestli sáhnete po řezané kytici nebo kvítkách v květináči, je jen na vás.
Tradiční vánoční květiny
Vánoční hvězdu nebo vánoční kaktus není třeba představovat. Jestli jste se o ně celý rok starali, měly by být už teď na pohled velmi dekorativní a v plném květu. Na stůl je můžete postavit tak, jak jsou, nebo je můžete dozdobit. Když vožíte květináč do většího obalu, vznikne vám prostor, do kterého lze za pomoci aranžovací hmoty zapíchat chvojí, přidat šišky, vánoční ozdoby nebo umělý sníh.
Méně známé vánoční květiny
Je zvláštní, že se veškerá pozornost upíná na nejznámější vánoční květiny, zatímco ostatní zůstávají trochu v pozadí. Přitom jsou stejně krásné a k Vánocům patří, protože právě teď bývají v plném květu. O které jde?
Brambořík
Klasická hrnková rostlina, která vás uchvátí barevnou škálou květů. Brambořík vypadá nenáročně, ale bez vhodných podmínek nepokvete. Vyžaduje chladnější podmínky, ideálně do 15 stupňů (maximálně do 18), relativně dost vody, ale zároveň nemá rád přemokření a zalévání přes hlízy. Nezřídka se stane, že v horších podmínkách zaschne a znovu obrazí zase až na podzim. Nebojte se ho proto dát na jaře ven do stínu, zalévejte jen občas a na podzim ho vraťte domů do chladu. Uvidíte, jak krásně obrazí a rozkvete.
Indická azalka
Chladnější podmínky vyžaduje i pokojová azalka, nejvíc prospívá v teplotách kolem 15 stupňů. Má relativně rozložité kořeny, proto si bude libovat v nižším a širším květináči, vyžaduje relativně bohatou zálivku a trvale vlhkou půdu. Důležité je pravidelně vyštipovat odkvetlé květy, podpoříte tím nasazení nových poupat. I když se zdá péče o tuhle exotickou krásku náročná, nenechte se odradit. Za tu piplačku vás odmění záplavou květů klidně i na dva měsíce v roce.
Orchidej
Vsadíme se, že alespoň jednu orchidej máte doma na okně. Právě teď je období, kdy (po několikáté v roce) kvetou, a tak se z nich stávají ideální adepti na dekoraci štědrovečerního stolu. Oproti ostatním hrnkovým květinám můžete z orchideje udělat řezanou kytici nebo použít jen samostatné květy. Nebude tolik prostorově náročná, hodí se i na menší stoly, ale uchvátí vás svou krásou a vůní.
Jednotlivá kvítka můžete otrhat a vložit s nastříhaným chvojím do sklenice na stopce nebo skleněné misky, vytvoříte tak opravdu netradiční dekoraci, na které spočine nejedno oko. Dobře zafungují i celé květní šlahouny, když je zabalíte do vlhkého plátna a položíte na stůl.