REKLAMA
REKLAMA

Krásný a odolný brambořík břečťanolistý

REKLAMA
REKLAMA

Brambořík břečťanolistý (Cyclamen hederifolium) je nízká hlíznatá trvalka z čeledi prvosenkovitých pocházející z jižní Evropy a Malé Asie. Exempláře, které rostou dlouho na stejném místě, mohou nést dokonce až 50 květů. Ty se objevují ještě před listy a na rozdíl od květů bramboříku evropského nevoní. 

Rok s bramboříkem 

Stříbrnozelené listy bramboříku břečťanolistého se podobají trochu listům břečťanu a zatahují do půdy v červnu. Od září do listopadu se na stvolech dlouhých až 20 cm objevují malé růžové květy. Listy raší zpravidla už během květu a přezimují do příštího roku.

Podmínky pěstování 

Brambořík má rád polostín až stín pod stromy a keři a uvítá místo, které jen málokdy shrabujete. Dobře se mu bude dařit i na zastíněné skalce. Prospívá v sušší a propustné hlinitopísčité půdě, ideálně listovce. Při podzimní výsadbě hlíz (do hloubky 10 až 15 cm) můžete obohatit zeminu pískem a humusem. 

Na dobré stanovišti se brambořík šíří samovýsevem  semeníky se po dozrání spirálovitě stáčejí a zavrtávají se do země, kde semena vyklíčí. Přestože je rostlina mrazuvzdorná, poskytnětejí raději zimní nastýlku.

REKLAMA
REKLAMA

 

Predplatne

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA