Jak na letní květinový svícen ze zavařovací sklenice. Máme pro vás návod krok za krokem

Muškáty náleží k oblíbeným balkonovým květinám. Pokud byste si je rádi užili ještě o něco více, máme pro vás zajímavý nápad, jak jejich zářivě barevné květy využít i pro nápadité letní dekorace. Má to však jeden háček. Muškáty musí kvést tak bohatě, aby vám nepřišlo líto, některé jejich květy odstřihnout.

Jak docílit toho, aby muškáty hodně a dlouho kvetly

 • Muškáty vyžadují hodně slunce, proto by měly truhlíky s muškáty stát na místě, kde na ně bude sluneční paprsky dopadat ideálně 6-8 hodin.
 • Muškátům dopřávejte pravidelnou zálivku, ale dbejte na to, aby půda mezi jednotlivými dávkami vody mírně vyschla.
 • Muškáty přihnojujte nejméně každé 2 týdny.
 • Pravidelně odstraňujte odkvetlé květy, podpoříte tak rostlinu v nasazování květů nových.

Jak vyrobit letní svícen ze zavařovací sklenice

Dekorace, jejichž základem jsou větší či menší sklenice na zavařování, jsou velmi oblíbené. Utratíte za ně nanejvýš pár korun a do jejich výroby se mohou pustit i ti méně zruční. Pokud zvládnete uplést malý věneček z květů pelargonie neboli muškátu, máte vyhráno. Letní oslava či slavnostní nedělní oběd, na který se sejde celá rodina pěkně u jednoho stolu, si nápaditou dekoraci určitě zaslouží.

Co budete potřebovat na letní svícen s muškáty

 • květináč s rozkvetlými muškáty
 • menší zavařovací sklenici
 • kleště štípačky
 • zelený floristický drátek
 • papírovou floristickou pásku, tzv gutaperču
 • kostkovanou stužku
 • vázací drátek na květiny nebo režnou nit
 • jemný bílý písek
 • bílé svíčky

Jak budete postupovat při výrobě svícnu s muškáty

 1. Nejprve si připravte zelený vázací drátek, který zakoupíte ve floristických potřebách, v hobby marketech, ale můžete o ně poprosit i v každém květinářství, kde sice nepatří k samostatně nabízenému sortimentu, ale květinářky vám je většinou ochotně prodají. V květinářstvích se tyto drátky používají například na gerbery, které mají tak těžké květy, že se bez drátků dlouho ve vzpřímené poloze neudrží.
 2. Drátek omotejte zelenou aranžovací páskou na květiny, které se říká gutaperča. Použít však můžete i obyčejnou papírovou krycí pásku, kterou opět najdete v každém hobbymarketu.
 3. Omotaný drátek vytvarujte do kruhu, aby odpovídal velikosti hrdla zvolené zavařovací sklenice.
 4. Na obou koncích drátku vytvořte kleštěmi očka, kterými nakonec provléknete kostkovanou stuhu na svázání věnečku.
 5. Na kruhový základ navazujte tenkým vázacím drátkem jednotlivé stonky květenství muškátů tak, aby byly co nejtěsněji u sebe, a co nejlépe tak zakrývaly omotaný drátek.
 6. Poslední dvě květenství položte na drátek obráceně, abyste docílili zakrytí celého drátku květy, bez vykukujících stonků muškátů.
 7. Očky na konci drátku provlékněte stužku, věneček nasaďte kolem hrdla sklenice, stuhu stáhněte a uvažte na mašli.
 8. Do zavařovací sklenice s patentním uzávěrem nasypejte bílý písek, jaký se používá například do filtrací pro bazény. Použít však můžete i písek úplně obyčejný, jen ho přesejte přes sítko, aby byl co nejvíce jemný.
 9. Do písku zapíchněte jednu nebo dvě svíčky.

Pokud chystáte výzdobu většího stolu, pak si připravte svícnů několik. Některé z nich ani nemusí zdobit věneček z muškátů, stačí jen písek se svíčkou a dekorativní stuha kolem hrdla sklenice.

Zdroj: Pelargonium for Europe, text Simona Sedláčková

 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada